Sa ne amintim de Concursul de Muzică Uşoară Românească “Melodiile Anului”

Dragi cititori, anul trecut am făcut un istoric al celebrului festival “Melodiile anului”.

Începusem cu ediţia “Melodii’81”, deoarece nu găsisem materiale cu primele două ediţii ale festivalului, ediţii care nu au fost foarte mediatizate în Presă sau Radio-Televiziune. Mulţumită doamnei Ruxandra Veselovski, am reuşit să facem rost de piesele laureate ale primelor două ediţii ale festivalului. De asemenea, am adus şi nişte completări ediţiilor 1981-1987.

Concursul de Muzică Uşoară Românească “Melodiile Anului” a avut loc anual, la Bucureşti, din 1979, până în 1988.  Primele ediţii au avut loc, la fiecare început de an, la Sala Polivalentă (pe atunci Palatul Culturii şi Sporturilor). O singură ediţie (Melodii’82) s-a organizat la Sala Palatului. Organizatorii festivalului au fost Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Radioteleviziunea Română şi Consiliul Culturii şi Educaţiei Socialiste. Spre deosebire de Festivalul de la Mamaia care avea o secţiune de “Creaţie” şi alta de “Interpretare”, Festivalul “Melodiile anului” a fost un festival de Creaţie. Festivalul a avut o secţiune de “Şlagăre”.  Începând cu “Melodii’82” s-a introdus şi o secţiune de “Prime audiţii”.  “Melodii’83” a avut şi o secţiune de “Lucrări de muzică de dans în primă audiţie”. Ultimele două ediţii au avut doar o singura secţiune – “Şlagăre”.

Din păcate, la începutul anului 1988, Festivalul “Melodii” (precum şi concursul “Şlagăre în devenire”) a fost înterupt după 9 ediţii.

Sala Polivalenta din Bucureşti, inaugurata in 1974, a fost locul de desfăşurare al Concursului de Muzică Uşoară Românească “Melodiile Anului”
Sala Polivalenta din Bucureşti, inaugurata in 1974, a fost locul de desfăşurare al Concursului de Muzică Uşoară Românească “Melodiile Anului”

În perioada 1980-1983, acest festival, alături de celebrul concurs TV “Şlagăre în devenire” (care a debutat în decembrie 1980), a fost cel mai important eveniment de muzică uşoară, deoarece Festivalul de la Mamaia a fost întrerupt în perioada 1976-1983.

Începând cu ediţia “Melodii’81”, casa de discuri “Electrecord”, singura casă de discuri din acea perioadă, a scos, la fiecare ediţie a Festivalului, albume cu piesele participante. Albumele lansate de “Electrecord” apăreau cu ceva timp înainte de începerea Festivalului. Astfel, câteva piese care au figurat pe discuri (mai ales la ediţiile’84, ’85 sau ’87), nu mai apăreau în cadrul festivalului din diverse motive.

Dorim să adresăm mulţumiri domnului Marian Trofin pentru materialele furnizate.

Iată un scurt istoric al Festivalului “Melodiile anului”

Melodii’79 (26 – 28 decembrie 1979)

Organizat de Consiliul Culturii şi Educaţiei Socialiste, Radioteleviziunea Română şi Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor.

Festivalul s-a desfăşurat la Sala Mare a Palatului din Bucureşti.

În concurs au participat 32 de piese.

Încă 24 de piese propuse de soliştii vocali, au participat la Concursul de Interpretare.

Anul Internaţional al Copilului.

Acompaniamentul a fost făcut de Orchestra de Estradă a Radioteleviziunii Române (dirijor Sile Dinicu).

A participat corpul de balet al Teatrului “Fantasio” din Constanţa.

Scenografia: Anton Stelian

Regia muzicală: Mihai Prisăcaru

Coregrafia: Cornel Patrichi

Regia artistică: Biţu Fălticineanu

Prezentatori: Stela Popescu şi Florin Piersic (26-27 decembrie); Lucia Mureşan şi Emil Hossu (28 decembrie)

Au oferit momente vesele: Jean Constantin, Nicu Constantin, Mircea Diaconu, Mihai Fotino, Gelu Manolache, Virgil Ogăşanu

Piese Laureate

“Amintiri” (m: Dan Ardelean; t: Aurel Storin) – i: Elena Constantinescu

“Coloana infinită a patriei” (m: George Grigoriu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Marcel Roşca

“Cu mine” (m & t: Temistocle Popa) – i: Jeanina Matei

“Dor rău” (m: Aurel Manolache; t: Saşa Georgescu) – i: Dan Spătaru

“Dragoste, ciudată floare” (m: Camelia Dăscălescu; t: Mircea Block) – i: Mihaela Oancea şi Rodica Paliu / Angela Similea şi Cornel Constantiniu

“Drumul nostru” (m: Jolt Kerestely; t: Corina Brăneanu) – i: Mihaela Oancea

“Hunedoara” (m: Radu Şerban; t: Aurel Storin) – i: Irina Soroiu

“Indiscreţie” (m & t: Henry Mălineanu) – i: Clara Anton

“Împăcare” (m: Vasile Şirli; t: Tania Lovinescu) – i: Nicu Pop

“Soare cu dinţi” (m: Laurenţiu Profeta; t: Margareta Pâslaru) – i: Margareta Pâslaru / Mariana Milea

“Tinereţe, pasăre măiastră” (m: Vasile V. Vasilache; t: Margareta Pâslaru) – i: Margareta Pâslaru

“Voi, copii” (m: Marius Ţeicu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Marcel Roşca

Au participat compozitorii: Dan Ardelean, Dan Beizadea, Florin Bogardo, Ion Cristinoiu, Gheorghe David, Gherase Dendrino, Camelia Dăscălescu, Sile Dinicu, Marcel Dragomir, Aurel Giroveanu, George Grigoriu, Jolt Kerestely, Nicolae Kirculescu, Alexandru Mandy, Aurel Manolache, Henri Mălineanu, Horia Moculescu, Ştefan Moţăţăianu, Laurenţiu Profeta, Temistocle Popa, Gelu Solomonescu, Dan Stoian, Radu Şerban, Vasile Şirli, Liviu Tudan, Marius Ţeicu, Vasile Veselovski, Ion Vasilescu, Vasile Vasilache.

Au mai participat interpreţii: Aurelian Andreescu, Dorina Anastasiu, Clara Anton, Sergiu Cioiu, Elena Constantinescu, Cornel Constantiniu, Elena Costea, Surorile Cupcea, Riky Dandel, Mirabela Dauer, George Enache, Stela Enache, Dorin Ionescu, Păuniţa Ionescu, Alexandru Jula, Doina Limbăşanu, Jeanina Matei, Mariana Milea, Ionel Miron, Horia Moculescu, Cristian Necula, Mihela Oancea, Rodica Paliu, Gina Pătraşcu, Ana Petria, Margareta Pâslaru, Nicu Pop, Magdalena Popescu, Mariana Ritz, Adrian Romcescu, Marcel Roşca, formaţia vocal-instrumentală “Savoy”, Irina Soroiu, Dan Spătaru, Doina Spătaru, grupul “5 T”, grupul “Trison”, Ion Ulmeanu, formaţia “Sfinx” (cu Nicu Alifantis şi Mircea Vintilă), “Roşu şi Negru”, formaţia de jazz Johnny Răducanu – Marius Popp.

 

Melodii’80 (01 – 09 decembrie 1980)

Organizat de Consiliul Culturii şi Educaţiei Socialiste, Radioteleviziunea Română şi Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor.

Festivalul s-a desfăşurat la Sala Mare a Palatului din Bucureşti.

Acompaniamentul a fost făcut de Orchestra de Estradă a Radioteleviziunii Române (dirijor Sile Dinicu).

În concurs au participat 44 de piese.

Scenografia: Anton Stelian

Regia muzicală: Mihai Prisăcaru

Coregrafia: Cornel Patrichi

Regia artistică: Biţu Fălticineanu

Prezentatori: Iurie Darie, Catrinel Paraschivescu, Cristina Stamate, Silviu Stănculescu

Recitaluri: Corina Chiriac, Margareta Pâslaru

Piese Laureate

“Balada menestrelului fără nme” (m: Horia Moculescu; t: George Ţărnea) – i: Corina Chiriac

“Doar pentru tine” (m & t: Mihai Constantinescu) – i: Mihai Constantinescu

“Dragostea nu are asemănare” (m: Marius Ţeicu; t: Saşa Georgescu) – i: Mirabela Dauer

“Dulce iarnă românească” (m: Laurenţiu Profeta; t: Flavia Buref) – i: Doina Spătaru

“În noi” (m: Sile Dinicu; t: Petre Ţirău) – i: Irina Soroiu

“Joc de doi” (m: Laurenţiu Profeta; t: George Mihalache) – i: Grupul “Trison”

“O iubire peste veacuri” (m: Ion Cristinoiu; t: Corina Brăneanu) – i: Trio Expres

“Pentru tine, draga mea” (m: Marcel Dragomir; t: Aristide Mircea) – i: Angela Similea

“Răsăritul vieţii” (m: George Grigoriu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Marcel Roşca & Grupul “Choralis”

“România de azi, România de mâine” (m: Vasile V.Vasilache; t: Aurel Storin) – i: Stela Enache, Angela Similea, Dorin Teodorescu

“Tăcerea nu-i de aur” (m: Marius Ţeicu; t: Saşa Georgescu) – i: Marius Ţeicu

“Toţi copii pamântului” (m & t: Henry Mălineanu) – i: Clara Anton

“Vreau” (m: Dan Ardelean; t: Flavia Buref) – i: Eva Kiss

“Un desen de copil” (m: Liviu Mitrică; t: Flavia Buref) – i: Mirabela Dauer

“Unde ţi-e gândul” (m: Vasile V. Vasilache; t: Aurel Storin) – i: Margareta Pâslaru

Alte piese din concurs au fost:

“Aşa-i românul” (m: Petre Mihăescu; t: Aurel Felea)

“De ce n-ai venit aseară” (m: Temistocle Popa; t: Mircea Block)

“În luna florilor” (m: Camelia Dăscălescu; t: Mircea Block) – i: Marina Voica

“Portul albastru din ochii tăi” (m: Adrian Romcescu; t: Ovidiu Dumitru) – i: Corina Chiriac

“Umbrela” (m: Aurel Manolache; t: Saşa Georgescu)

“Un cântec prin lume” (m: Liviu Tudan; t: Corina Brăneanu)

 

Melodii’81 (29 ianuarie – 02 februarie 1982)

Festivalul-concurs de muzică uşoară românească “Melodii’81” a fost organizat de Consiliul Culturii şi Educaţiei Socialiste, Radioteleviziunea Română şi Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor.
Festivalul s-a desfăşurat la Palatul Sporturilor şi Culturii din Bucureşti (Sala Polivalentă) în perioada 29 ianuarie – 2 februarie 1982. Gala laureaţilor a avut loc pe 2 februarie 1982.

În concurs au fost selecţionate 40 de piese (selectate din peste 400 de piese lansate în 1981). 20 din cele 40 de piese prezentate au participat şi la celebrul concurs TV “Şlagăre în devenire”.

Acompaniamentul a fost făcut de Orchestra de Estradă a Radioteleviziunii Române (dirijor Sile Dinicu) şi de grupul vocal “Choralis”, condus de Voicu Enăchescu.

Regia artistică: Biţu Fălticineanu

Prezentator: Octavian Ursulescu

Regia muzicală: Paul Enigărescu şi Alexandru Pârlea

Scenografia: arh. Teodora Dinulescu şi Mihaela Giuşcă

Au susţinut recitaluri: Nicu Alifantis, Mircea Baniciu, Corina Chiriac, Mirabela Dauer, Jeanina Matei, Margareta Pâslaru, Gică Petrescu, Formaţia Savoy, Dan Spătaru

În cele 5 zile de festival, au avut loc şi recitaluri ale unor artişti internaţionali precum: Margarita Hranova (R.P. Bulgară), Beata Karda (Ungaria), Regina Thoss (R.D. Germană).

Au susţinut momente vesele: Alexandru Arşinel, Ştefan Bănică, Jean Constantin, Nicu Constantin, Nae Lăzărescu, Gelu Manolache, Amza Pellea, Florin Piersic, Stela Popescu, Dem Rădulescu, Cristina Stamate, Ana Szeles.

Iată palmaresul Festivalului:

Marele Premiu

“Pentru tot ce-a fost îţi mulţumesc” (m: Horia Moculescu; t: Eugen Rotaru) – i: Corina Chiriac

“Inima ta” (m: Horia Moculescu; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac

Premiul Juriului

“Cerul meu curat” (m: Dan Pavelescu; t: Adrian Munteanu) – i: Doina Limbăşanu

“Lasă lumea să vorbească” (m: Vasile V.Vasilache; t: Eugen Rotaru) – i: Cornel Constantiniu

“Paşii noştri” (m: Nicolae Kirculescu; t: Aurel Felea) – i: Marieta Bratu

“Vis de pace” (m: Mircea Romcescu; t: Diana Turconi) – i: Mirabela Dauer

“Voi râde iar” (m: Marius Ţeicu; t: Angel Grigoriu şi Romeo Iorgulescu) – i: Angela Similea

Premiul Publicului

“Adu-mi clipa de lumină” (m: Marcel Dragomir; t: Ovidiu Dumitru) – i: Angela Similea

“Darul copiilor” (m: Marcel Dragomir; t: Corina Brăneanu) – i: Mirabela Dauer

“Taina nopţii” (m: Ion Cristinoiu; t: Mihai Dumbravă) – i: Mirabela Dauer

“Piano, pianissimo” (m: Ionel Tudor; t: Harry Negrin) – i: Angela Similea

Premiul Uniunii Compozitorilor

“Bună seara, ţara mea” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Lucian Lepşa

Premiul pentru Debut Componistic

“Ne cunoaştem din vedere” (m: Corina Chiriac; t: Eugen Rotaru) – i: Corina Chiriac

Premiul Cântecului pentru copii”

“Haideţi la joacă” (m: Mihai Constantinescu; t: Mihai Constantinescu) – i: Mihai Constantinescu

Premiul pentru “Cântec în primă audiţie

“Totuşi eu” (m: Aurel Giroveanu; t: Aurel Felea) – i: Dorin Anastasiu

Celelalte piese participante în concurs au fost:

“Am ales nemărginirea” (m: Cornel Fugaru; t: Corina Brăneanu) – i: Cornel Fugaru

“Aş vrea să fiu” (m: Vasile V.Vasilache; t: Aurel Storin) – i: Marina Voica

“Cântec despre ţara mea” (m: Florin Bogardo; t: Tania Lovinescu) – i: Stela Enache

“Ce linişte” (m & t: Alexandru Mandy) – i: Liana Lungu

“Copii cântă pacea lumii” (m: Marius Ţeicu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Un grup de copii

“Cuvântul iubire” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Grupul 5T

“De când şi de ce?” (m: Marius Popp; t: Eugen Rotaru) – i:

“Dorinţa” (m: Ramon Tavernier; t: Mihai Eminescu) – i: Grupul 5T şi Ion Caramitru

“Dorinţa” (m: Vasile V. Vasilache; t: Eugen Rotaru) – i: Lulu Mihăescu şi un grup de copii

“Dragostea vine când vrea ea” (m: Edmond Deda; t: Aristide Mircea) – i: Mihaela Oancea

“Iarna peste lumea intreagă” (m: Radu Şerban; t: Gheorghe Vâlcu) – i: Mariana Milea

“Ie cu flori” (m: Temistocle Popa; t: Mihai Dumbravă) – i: Grupul Studio B

“Iubirea” (m & t: Mihai Constantinescu) – i: Mihai Constantinescu

“Jocul până la stele” (m: Ionel Bratu-Voicescu; t: George Ţărnea) – i: Ioan Luchian Mihalea şi Cătălin Munteanu

“Lasă-mi toamnă pomii verzi” (m: Margareta Pâslaru; t: Ana Blandiana) – i: Margareta Pâslaru

“Lasă supărarea” (m & t: Henry Mălineanu) – i: Gina Pătraşcu

“Lumea nu se termină cu tine” (m: Ion Cristinoiu; t: George Mihalache) – i: Gina Pătraşcu

“Mamaia, Mamaia” (m: Horia Moculescu; t: Carmen Aldea) – i: Grupul solistic “Song”

“O lacrimă zâmbeşte” (m: Doina Cristina-Marin şi Ivan Fekete; t: Zoltan Papp) – Doina Cristina-Marin

“O rază pe fereastră” (m: Silviu Herea; t: Corina Brăneanu) – i: Grupul Expres

“Parcă ieri te-am iubit” (m: Gheorghe David; t: George Mihalache) – i:  Mariana Milea

“Studenţie” (m: Ion Cristinoiu; t: Eugen Rotaru) – i: Carmen Mureşan

“Trei fabule” (m: Dan Stoian; t: Gerda Moisescu) – i: Grupul 5T

“Tablou fără ramă” (m: Dan Ardelean; t: Gina Teodorescu) – i: Mirela Voiculescu

“Zile de tinereţe” (m: Marcela Frăţilă; t: Marcela Frăţilă) – i: Marcela Frăţilă

Piese prezentate în afara concursului:

“Am crescut odată cu ţara” (m: Dan Stoian; t: Eugen Rotaru) – i: Cristian Popescu

“Chemarea la dragoste” (m: Horia Moculescu; t: Mihai Maximilian) – i: Horia Moculescu

Au mai participat interpreţii: Puiu Faur, Mariana Ritz

 

Melodii’82 (25 februarie – 02 martie 1983)

Festivalul-concurs de muzică uşoară românească “Melodii’82” a fost organizat de Consiliul Culturii şi Educaţiei Socialiste, Radioteleviziunea Română şi Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor.
Festivalul s-a desfăşurat în perioada 25 februarie – 2 martie 1983, la Sala Palatului din Bucureşti.

În seara de 1 martie, la Palatul Sporturilor şi Culturii (Sala Polivalentă) din Bucureşti, a avut loc şi un concert de rock şi jazz cu Ansamblul “Dixieland”, Compact, Cristal, Crepuscul, Roşu şi Negru, Semnal M, Traditional Jazz Band.

În cele 5 zile de festival, a avut loc şi recitaluri ale unor artişti internaţionali precum, Gaygo (Polonia), Jani Hoeg (Danemarca), Jacques Hustin (Belgia), Bisser Kirrov (Bulgaria), Jacques Rennay (Marea Britanie) şi Annamaria Sasvary (Ungaria).

Alte recitaluri au susţinut şi Corina Chiriac, Mihai Constantinescu, Mirabela Dauer, Gică Petrescu, Angela Similea şi Marius Ţeicu.

Festivalul a avut două secţiuni:

Din melodiile anului 1982 (unde s-au prezentat 40 de piese)

Lucrări în primă audiţie (unde s-au prezentat 38 de piese)

Regia artistică: Biţu Fălticineanu.

Prezentator: Octavian Ursulescu

Acompaniamentul a fost făcut de Orchestra de Estradă a Radioteleviziunii Române, condusă de Sile Dinicu şi de grupul vocal “Choralis”, condus de Voicu Enăchescu.

Deşi a avut două piese în festival, Stele Enache nu a putut participa, deoarece se afla într-un turneu în strănătate. Piesele ei au fost intrepretate de Mirela Voiculescu-Fugaru şi Puiu Faur.

Palmares

Din melodiile anului 1982

Marele Premiu

“Casa mea” (m & t: Ion Cristinoiu) – i: Angela Similea

Premiul Publicului

“Balada unui greier mic” (m: Mihai Constantinescu; t: George Topîrceanu) – i: Mihai Constantinescu

“Tu vei rămâne…tu” (m: Dan Dimitriu; t: Gheorghe Marian) – i: Marina Voica

“Unde erai?” (m: Marius Ţeicu; t: Saşa Georgescu) – i: Corina Chiriac & Marius Ţeicu

Premiul Organizatorilor

“Copilul meu” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Eva Kiss

“În luna florilor” (m: Camelia Dăscălescu; t: Flavia Buref) – i: Eva Kiss (piesă lansată de Marina Voica)

“Primăverii n-ai ce-i face” (m: Horia Moculescu; t: Eugen Rotaru) – i: Horia Moculescu şi Grupul Vocal “Choralis”

Premiul Juriului

“Dragoste, dragoste” (m: Laurenţiu Profeta; t: Flavia Buref) – i: Mirela Voiculescu

“În zori” (m: Vasile V. Vasilache; t: Eugen Rotaru) – i: Mirabela Dauer

“La revedere” (m: Marcel Dragomir; t: Eugen Rotaru) – i: Angela Similea

“Nu e drept să fii uitat” (m: Ion Cristinoiu; t: Daniela Crăsnaru) – i: Mirabela Dauer

“Săptămâna” (m: Dan Dimitriu; t: George Ţărnea) – i: Mircea Baniciu

Diploma Juriului

“De ce-ai plecat din viaţa mea” (m: Cornel Fugaru; t: Eugen Rotaru) – i: Cornel Fugaru/Nicu Pop*

Lucrări în primă audiţie

Marele Premiu

“Mama, doar mama” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Corina Chiriac

Premiul Publicului

“Lasă-mă să cred” (m: Aurel Manolache; t: Saşa Georgescu) – i: Dan Spătaru

“Să nu te joci cu dragostea” (m: Jolt Kerestely; t: Ion Ruş) – i: Dan Spătaru

“Vacanţa” (m & t: Mihai Constantinescu) – i: Mihai Constantinescu

Premiul Organizatorilor

“Îţi mulţumesc” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac

“Om lângă om” (m: Paul Urmuzescu; t: Harry Negrin) – i: Marina Voica

“Un pământ al tuturor” (m: Marcel Dragomir; t: George Ţărnea) – i: Doina Limbăşanu

Premiul Juriului

“Cine ştie” (m: Sile Dinicu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Mirabela Dauer

“La noapte” (m: Vasile V. Vasilache; t: Eugen Rotaru) – i: Mirabela Dauer

“Povestea valsului” (m: Mişu Iancu; t: Alexandru Mandy) – i: Eva Kiss

“Primele iubiri” (m: Ionel Tudor; t: Nicolae Labiş) – i: Cornel Constantiniu

“Să nu mă-ntrebi acum de ce?” (m: Horia Moculescu; t: Eugen Rotaru) – i: Corina Chiriac

Celelalte piese participante la Secţiunea “Din melodiile anului 1982” au fost:

“Am început să te iubesc” (m & t: Temistocle Popa) – i: Mirabela Dauer

“Azi am aflat” (m: Mircea Romcescu; t: Diana Turconi) – i: Mirabela Dauer

“Braţe înfrăţite” (m: Laurenţiu Profeta; t: Roxana Popescu) – i: Emilia Basarabeanu & George Sava

“Bună dimineaţa, soare!” (m: Vasile V. Vasilache; t: Teodora Popa Mazilu) – i: Grupul Vocal “Express” (piesă devenită şlagăr în interpretarea Mirabelei Dauer)

“Cântec pentru mama” (m: Mişu Iancu; t: Alexandru Mandy) – i: Mirela Voiculescu (piesă lansată de Stela Enache)

“Cineva” (m: Marius Ţeicu; t: Saşa Georgescu) – i: Angela Similea

“De-ar şti omul înainte” (m: Edmond Deda; t: Eugen Rotaru) – i: Jeanina Matei (piesă lansată de Mihaela Oancea)

“Doi bătrâni” (m: Dan Beizadea; t: Roxana Popescu) – i: Cornel Constantiniu

“Dorul vine, dorul pleacă” (m: Marcel Dragomir; t: Eugen Rotaru) – i: Mirabela Dauer

“Două iubiri” (m: Ion Cristinoiu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: George Enache

“E carnaval” (m: Dan Stoian; t: Eugen Rotaru) – i: Grupul 3T (piesă lansată de Mihaela Oancea)

“Eu sunt tinereţea” (m: Dan Stoian; t: Eugen Rotaru) – i: Grupul Vocal “Express”

“Graiul românesc” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Ana Ciobanu

“Hai încearcă să zâmbeşti” (m & t: Mihai Constantinescu) – i: Mirabela Dauer

“Întâia oară” (m: Florin Bogardo; t: Madeleine Fortunescu) – i: Puiu Faur (piesă lansată de Stela Enache)

“Măi române” (m: Temistocle Popa; t: Mircea Block) – i: Mirela Voiculescu

“Milioane de copii” (m: Aurel Manolache; t: Saşa Georgescu) – i: Dan Spătaru şi un grup de copii

“Milioane de mâini” (m: Ion Cristinoiu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Dorin Anastasiu

“Noaptea” (m:  Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Grupul Vocal “Stereo”

“Noua garofiţă” (m & t: H. Mălineanu) – i: Gică Petrescu

“Pace vrem” (m: Gelu Solomonescu; t: Mircea Aristide) – i: Jean Păunescu

“Ritm şi dans” (m: Paul Urmuzescu; t: Victor Brătulescu) – i: Grupul Vocal “Stereo”

“Stăm amândoi” (m: Mihai Elekeş; t: Roxana Popescu) – i: Liana şi Mihai Elekeş

“Ţara care creşte copii” (m: Petre Mihăescu; t: Aurel Storin) – i: Mirela Voiculescu & Dorin Anastasiu

“Un cântec de pace” (m: Camelia Dăscălescu; t: Mircea Block) – i: Mirela Voiculescu

“Un om între oameni” (m: Gelu Solomonescu; t: Fred Firea) – i: Luigi Ionescu

“Zâmbetul tinereţii” (m: Dumitru Lupu; t: Viorela Filip) – i: Viorela Filip şi Grupul “Studio B”

În afara concursului au fost prezentate următoarele piese:

“Du-te inimă în zbor” (m: Aurel Giroveanu; t: Mircea Block) – i: Viorela Filip & Dorin Teodorescu

“Erou al păcii şi al muncii” (m: Camelia Dăscălescu; t: Mircea Block) – i: Dorin Teodorescu

Celelalte piese participante la Secţiunea “Lucrări în primă audiţie” au fost:

“A fost ca niciodată” (m: Petre Mihăescu; t: Aurel Storin) – i: Marina Voica

“Aştept ninsorile promise” (m: Valeria Dogaru; t: Dan Rotaru) – i: Valeria Dogaru

“Balada micului general” (m: Nicolae Kirculescu; t: Cicerone Teodorescu) – i: Marieta Bratu

“Ce drag îmi e să cânt” (m: Ion Cristinoiu; t: Eugen Rotaru) – i: Doina Limbăşanu

“Ce mister” (m: Valeria Dogaru; t: Ion Lotreanu) – i: Mira Moreno

“Circu-i circ” (m: Laurenţiu Profeta; t: George Ţărnea) – i: Dorin Anastasiu

“Chimiştii” (m: Dan Stoian; t: Dumitru Popescu-Chiselet) – i: Grupul vocal “Choralis”

“Cu mine doar o clipă” (m: Gheorghe David; t: Alexandru Darian) – i: Laura Nicorovici & George Mihăescu

“Cu tinereţea în inimă” (m: Dan Stoian; t: Dumitru Popescu-Chiselet) – i: Mirela Voiculescu

“Da, pădure” (m: Mihai Elekeş; t: Roxana Popescu) – i: Liana şi Mihai Elekeş

“E nevoie de iubire” (m: Dumitru Lupu; t: Stelian Filip) – i: Viorela Filip

“Eşti viaţa mea” (m: Alexandru Dobondi; t: Eugen Rotaru) – i: Irina Soroiu

“Iubirea mea dintâi” (m & t: Viorel Covaci) – i: Elena Cârstea

“Glasul tău” (m: Radu Şerban; t: Gheorghe Vâlcu) – i: Lucky Marinescu

“Mai rămâi o clipă-n viaţa mea” (m: Cornel Fugaru; t: Ligia Oancea) – i: Ligia Oancea

“Nimic nu cade din cer” (m & t: Alexandru Mandy) – i: Cornel Constantiniu

“Nopţi” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Marina Voica

“Nu din întamplare” (m: Nicolae Kirculescu; t: Aurel Storin) – i: Marieta Bratu

“Nu-mi pare rău” (m: Camelia Dăscălescu; t: Eugen Rotaru) – i: Marina Voica

“Nu ştiu de ce” (m: Camelia Dăscălescu; t: Ciupi Rădulescu) – i: Cornel Constantiniu

“Ramâi iubito” (m: Temistocle Popa; t: Eugen Rotaru) – i: George Enache

“Salut băieţi” (m: Radu Şerban; t: Aurel Storin) – i: Luigi Ionescu

“Să învelim pamântul cu pace şi cu flori” (m: Gelu Solomonescu; t: Mircea Block) – i: Jean Păunescu

“Spune-mi că suferi de iubirea mea” (m: Ion Cristinoiu; t: Eugen Rotaru) – i: Grupul Express

“Viaţa mea e-o melodie” (m: Florentin Delmar; t: Aurel Felea) – i: George Sava

“Umbra stelelor” (m: Paul Urmuzescu; t: Aurel Storin) – i:  Jeanina Matei

În afara concursului au fost prezentate următoarele piese:

“Urare de iarnă” (m: Camelia Dăscălescu; t: Corneliu Vadim Tudor) – i: Nicolae Niţescu

“Vă mulţumeşte ţara” (m: Gelu Solomonescu; t: Harry Negrin) – i: Dorin Teodorescu

 

Melodii’83 (06 – 11 martie 1984)

Festivalul-concurs de muzică uşoară românească “Melodii’83” a fost organizat de Consiliul Culturii şi Educaţiei Socialiste, Radioteleviziunea Română şi Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor.
Festivalul s-a desfăşurat în perioada 6-11 martie 1984, la Palatul Sporturilor şi Culturii din Bucureşti (Sala Polivalentă).

Multe piese din concurs au fost orchestrate de Ionel Tudor (care a fost prezent cu propria formaţie) şi Dan Dimitriu.

În cele 6 zile de festival, a avut loc şi recitaluri ale unor artişti internaţionali precum Antonis Politis (Grecia), Charlie Shaw (SUA), Stela (Belgia), Dina Straat (RDG), Katia Surjikova (URSS).

Cel mai mare succes au avut însă recitalurile susţinute de artiştii români. Aceştia au fost (în ordine alfabetică): Corina Chiriac, Mirabela Dauer, Jeanina Matei, Formaţia “Savoy”, Dan Spătaru. În cadrul recitalurilor, artiştii români au fost acompaniaţi de formaţia Savoy.

Debutanta (pe atunci) Elena Cîrstea şi Gil Dobrică au oferit şi ei recitaluri, fiind acompaniaţi de formaţia Wilmany.

Au existat şi momente artistice oferite de Mişu Fotino, Ion Lucian, Horaţiu Mălăele, Marin Moraru, Mitică Popescu şi Silviu Stănculescu.

În acest an festivalul a avut trei secţiuni:

Din melodiile anului 1983

Lucrări în primă audiţie

Lucrări de muzică de dans în primă audiţie

Ca şi la ediţiile precedente, acompaniamentul a fost făcut de Orchestra Radioteleviziunii Române şi de grupul vocal “Choralis”, condus de Voicu Enăchescu.

Regia artistică: Biţu Fălticineanu

Prezentator: Octavian Ursulescu

Iată palmaresul:

Din melodiile anului 1983

Marele Premiu

“Cântăm pacea lumii” (m: Vasile V. Vasilache; t: Eugen Rotaru) – i: Mirabela Dauer

Premiul I

“Strada speranţei” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac

Premiul Publicului

“Ce mică-i vacanţa mare” (m: Ion Cristinoiu; t: Eugen Rotaru) – i: Corina Chiriac

“Eu cred în dragoste” (m: Cornel Fugaru; t: Eugen Rotaru) – i: Mirabela Dauer

 Premiul II

“Bine ai venit iubire” (m: Temistocle Popa; t: Mircea Block) – i: Mirabela Dauer

 Premiul III

“Apă şi foc” (m: Horia Moculescu; t: Carmen Aldea) – i: Corina Chiriac

 Premiul Tinereţii

“Copii din Bucureşti” (m: Dragoş Rolea; t: George Ţărnea) – i: Mirela Voiculescu şi un grup de copii din Corul Radio-Televiziunii Române

Lucrări în primă audiţie

Premiul I

“Veniţi pe strada cu copii” (m: & t: Alexandru Mandy) – i: Marina Scupra

 Premiul Publicului

“Fântânile albastre” (m: Horia Moculescu; t: George Ţărnea) – i: George Nicolescu

“Ochii tăi” (m: Elena Cârstea & Alexandru Wilmany; t: Cezar Tipa) – i: Elena Cârstea

“Trăiesc” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Angela Similea

 Premiul II

“Sub semnul dorului” (m: Dan Dimitriu; t: Carmen Aldea) – i: Dan Spătaru

Premiul III

“De când pe lume, lumea-i lume” (m: Camelia Dăscălescu; t: Roxana Popescu) – i: Cornel Constantiniu

“Ne despărţim de noaptea dintre noi” (m: George Grigoriu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Marina Florea

Lucrări de muzică de dans în primă audiţie

Premiul I

“Concurs de dans” (m: Horia Moculescu; t: Corina Brăneanu) – i: Cvintetul “Luchian”

Premiul II

“Pentru tine” (m: Alexandru Wilmany) – piesă instrumentală

Premiul III

“Dansează twist/Dansaţi cu noi” (m: Dan Ştefănică; t: Eugen Rotaru) – i: Gabriel Dorobanţu

Menţiune

“Nu-i nimeni vinovat” (m: Mihai Elekeş; t: A. Mircea) – i: Liana şi Mihai Elekeş

Opţiunea Publicului

“(Sa dansăm) Rock” (m: Valenţiu Grigorescu) – piesă instrumentală interpretată de formaţia Wilmany şi Valenţiu Grigorescu

Celelalte piese participante la secţiunea  “Piese lansate în 1983au fost :

“A iubi” (m: George Grigoriu; t: Andreea Andrei) – i: Marina Florea

“Ca soarele, ca floarea” (m: Florin Bogardo; t: Virgil Carianopol) – i: Stela Enache

“Clipa de vis” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Cornel Constantiniu

“Copii, voi sunteţi primăvara” (m: & t: Mircea Romcescu) – i: Doina Limbăşanu

“Cu tine-ncepe viaţa mea” (m: Dan Beizadea; t: Roxana Popescu) – i: Natalia Guberna

“Cu tinereţea în inimă” (m: Dan Stoian; t: Dumitru Popescu Chiselet) – i: Mirela Voiculescu

“Dacă nu veneai” (m: Dan Dimitriu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Eva Kiss

“De singurătate” (m: Ion Cristinoiu; t: Eugen Rotaru) – i: Angela Similea

“Din atâtea iubiri” (m: Vasile V. Vasilache; t: Eugen Rotaru) – i: Stela Enache

“Drumeţind prin ţara mea” (m: Aurel Giroveanu; t: Mircea Block) – i: Jeanina Matei

“Haide, hai să facem pace” (m: Marian Nistor; t: Corneliu Vadim Tudor) – i: Formaţia Savoy

“Îţi mulţumesc” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac

“La cinci şi jumătate, la Universitate” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Dan Spătaru

“Marea nopţilor albastre” (m: Dan Stoian; t: Dumitru Popescu Chiselet) – i: Grupul “Expres”

“Mândra mea” (m: Horia Moculescu; t: Eugen Rotaru) – i: Dan Spătaru

“Melomanul” (m: Edmond Deda; t: Cella Tănăsescu) – i: Doru Anastasiu & Tricy Abramovici

“Nici nu, nici da” (m: Dani Constantin; t: Nicolae Dumitru) – i: Nicu Pop (piesă lansată de Carmen Anton)

“Nimic nu poate învinge iubirea” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Corina Chiriac “Noapte de mai” (m: Marian Nistor; t: Alexandru Macedonski) – i: Mirabela Dauer

“Nu m-am gândit la despărţire” (m: Dan Dimitriu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Dan Spătaru

“Nu ştiu de ce” (m: Camelia Dăscălescu; t: Ciupi Rădulescu) – i: Cornel Constantiniu

“O aripă de vis” (m: Gabriel Mărgărint; t: Cristina Dumitrescu) – i: Mihaela Oancea

“O stradă prea îngustă” (m: Ramon Tavernier; t: Mihai Eminescu) – i: Gil Dobrică

“O zi” (m: Marius Ţeicu; t: Saşa Georgescu) – i: Angela Similea

“Ora florilor” (m: Liviu Mitrică; t: Otilia Bărbulescu) – i: Florina Călinescu & Grupul “Sonor”

“Povestea valsului” (m: Mişu Iancu; t: Alexandru Mandy) – i: Eva Kiss

“Să nu te joci cu dragostea” (m: Jolt Kerestely; t: Ion Ruş) – i: Dan Spătaru

“Să te gândeşti din când în când la mine” (m: Marcel Dragomir; t: Teodora Popa Mazilu) – i: Angela Similea

“Stropi de soare” (m: Mihai Elekeş; t: Ion P. Stoicescu) – i: Liana şi Mihai Elekeş

“Şi vom trăi” (m:  Dumitru Lupu; t: Emilian Corţea) – i: Viorela Filip & Ioan Luchian Mihalea

“Toţi copii României” (m: Temistocle Popa; t: Mircea Block) – i: Corul de copii al Radio-Televiziunii Române

“Trandafirul” (m: Florin Bogardo; t: Ovidiu Dumitru) – i: Stela Enache

“Un pământ al tuturor” (m: Marcel Dragomir; t: George Ţărnea) – i: Doina Limbăşanu

“Un semn de dragoste” (m: George Grigoriu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Marina Florea

“Unde e?” (m: Jolt Kerestely; t: Ovidiu Dumitru) – i: Daniela Vlădescu

Celelalte piese participante la secţiunea  “Lucrări în primă audiţie” au fost :

“Am şi eu locul meu” (m: Marius Marchiş; t: Mihaela Gavrilă)

“Cântec românesc” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Eva Kiss

“Cântecul” (m: Jolt Kerestely; t: Aurel Storin) – i: Daniela Vlădescu

“Confidenţă” (m: Ion Cristinoiu; t: Harry Negrin) – i: Cornel Constantiniu

“Din amintiri nu poţi trăi” (m: Alexandru Dobondy; t: Gerda Moisescu) – i: Irina Soroiu

“Floarea prieteniei” (m: Dan Stoian; t: Dumitru Popescu-Chiselet) – i: Jean Păunescu

“Inimă nebună” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac

“Iubeşte-mă de-şi plac aşa cum sunt” (m: Marcel Dragomir; t: George Ţărnea) – i: Angela Similea

“Izvorul nostru de lumină” (m: Dan Dimitriu; t: Andreea Andrei) – i: Eva Kiss

“La mulţi ani, iubito!” (m: Temistocle Popa; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Cornel Constantiniu

“Melancolie de amurg” (m: Ion Cristinoiu; t: Daniela Crăsnaru) – i: Angela Similea

“Ninge în Carpaţi” (m: Marcel Ionescu; t: Cezar Tipa) – i: Daniela Vlădescu

“Nu e departe de zi” (m: Radu Odeşteanu; t: Adrian Munteanu) – i: Angelica Odeşteanu

“Nu ştiam că mă iubeşti şi tu” (m: Vasile V. Vasilache; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Mirabela Dauer & Dan Spătaru

“Odată (m & t: Viorel Covaci) – i: Grupul “3T”

“O fi rău sau o fi bine” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac & Aurel Moga

“Pământ de vis” (m: Decebal Gaşpar; t: Teodora Popa-Mazilu) – i: Decebal Gaşpar

“Pe strada mea” (m: Adam Czako; t: Nicolae Popeniciu) – i: Emilia Basarabeanu

“Pentru mama” (m: Dani Constantin; t: Daniela Hanciu & Nicolae Dumitru) – i: Eva Kiss

“Prima iubire” (m: Mircea Romcescu; t: Ligia Oancea) – i: Adrian Romcescu

“Rândunica” (m: & t: Liviu Larionescu) – i: Marina Scupra

“Să ne “jucăm” de-a oamenii” (m: Aurel Giroveanu; t: Harry Negrin) – i: Liliana Catrina

“Să nu uiţi” (m: & t: Alexandru Mandy) – i: Cornel Constantiniu

“Soarele apare iar” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Marina Voica

“Un cerb din basm” (m: Alexandru Dobondy; t: Cezar Tipa) – i: Irina Soroiu

“Zâmbiţi vă rog” (m: Dan Ştefănică; t: Gina Teodorescu) – i: Mihaela Oancea

În afara concursului au fost prezentate următoarele piese:

“Cât de frumos” (m: Dan Ardelean; t: Gina Teodorescu) – i: Mihaela Runceanu

“De ziua ta” (m: Temistocle Popa; t: Mircea Block) – i: Dorin Anastasiu

“La poarta către soare” (m: Sile Dinicu; t: Harry Negrin) – i: Marcel Roşca

“Mamă, iubită mamă” (m: Sile Dinicu; t: Harry Negrin) – i: Florenţa Marinescu

“Pentru voi, femei şi mame!” (m: George Grigoriu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Nicolae Niţescu

“Ramâne o artistă” (m: Corina Chiriac; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac

Celelalte piese participante la secţiunea  “Lucrări de muzică de dans în primă audiţie” au fost :

“Acelaşi cântec” (m & t: Ştefan Kardoş) – i: Marina Scupra

“Bossanova” (m: Temistocle Popa) – piesă instrumentală

“Ce frumos dansăm noi doi” (m: Adalbert Winkler; t: Constantin Cîrjan) – i: Gil Dobrică

“Cea mai scumpă zi” (m: Virgil Popescu; t: Viorela Filip) – i: Domnica Sorescu

“Dansează tinereţea” (m: Dan Ştefănică) – piesă instrumentală

“Disco” (m: Ionel Tudor) – piesă instrumentală

“Hai cu noi” (m: Marius Ţeicu; t: Saşa Georgescu) – i: Grupul “3T”

“Primul nostru dans” (m: George Grigoriu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Marina Florea

“Tango romantic” (m: Mişu Iancu) – piesă instrumentală

“Un dans ciudat” (m: Horia Moculescu; t: Eugen Rotaru) – i: Mioara Feraru

“Viorela” (m: Dumitru Lupu) – piesă instrumentală

 

Melodii’84 (14 – 17 februarie 1985)

Festivalul-concurs de muzică uşoară românească “Melodii’84” a fost organizat de Consiliul Culturii şi Educaţiei Socialiste, Radioteleviziunea Română şi Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor.
Festivalul s-a desfăşurat în perioada 14-17 februarie 1985, la Palatul Sporturilor şi Culturii din Bucureşti (Sala Polivalentă).

În acest an festivalul a avut două secţiuni:

Melodiile anului 1984

Muzică de dans în primă audiţie

Ca şi la ediţiile precedente, acompaniamentul a fost făcut de Orchestra Radioteleviziunii Române şi de grupul vocal “Choralis”, condus de Voicu Enăchescu.

Au susţinut recitaluri: Corina Chiriac, Mihai Constantinescu, Mirabela Dauer, Jorg Hindemith (RDG), Holograf, Josef Laufer (R.S. Cehoslovacă), Vasili Naidnov (Bulgaria), Roşu şi Negru, Savoy, Angela Similea, Dan Spătaru

Au oferit momente vesele: Alexandru Arşinel, Stela Popescu, Cristina Stamate

Regia artistică: Biţu Fălticineanu

Prezentator: Octavian Ursulescu

Iată palaresul Festivalului:

Melodiile anului 1984

 Marele Premiu

“Trăiesc” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Angela Similea

Premiul I

“Dacă n-ai fi existat” (m: Ion Cristinoiu; t: Roxana Popescu) – i: Angela Similea

“Ne mai vedem şi mâine” (m: Ion Cristinoiu; t: Roxana Popescu) – i: Simona Florescu

Premiul Organizatorilor

“E dorul aprins de cuvinte” (m: Dan Stoian; t: Aristide Mircea) – i: Eva Kiss

“Magistrala albastră” (m: Vasile V. Vasilache; t: Aurel Storin) – i: Mirabela Dauer & Dan Spătaru

 Premiul II

“Să păstrăm pamântul teafăr” (m: Marcel Dragomir; t: Lucian Avramescu) – i: Mirabela Dauer

Premiul III

“Drumul spre tine” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac

“Un an de dragoste” (m: Horia Moculescu; t: Mihai Maximilian) – i: Ana Maria & Horia Moculescu

Premiul de Popularitate

“Prefă-te inimă în stea” (m: George Nicolescu; t: Leonida Neamţu) – i: George Nicolescu

Menţiunea juriului

“Te voi aştepta” (m & t: Claudia Nacu) – i: Grupul “Expres”

Muzică de dans în primă audiţie

Premiul I

“Nu te enerva” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Corina Chiriac

“Să crezi în dragostea mea” (m: Ion Cristinoiu; t: Roxana Popescu) – i: Mihaela Runceanu

Premiul organizatorilor

“Sa cântăm, să dansăm” (m: George Grigoriu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Marina Florea

Premiul II

“Noul dans” (m: Corneliu Meraru; t: Dan Dimitriu) – i: Simona Florescu

Premiul III

“Nu vă miraţi” (m: Viorel Gavrilă; t: Eugen Rotaru) – i: Cvintetul “Luchian”

Premiul Tinereţii

Pe portativul viselor” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Mircea Dumitrescu

Premiul pentru Popularitate

“Astă seară dansăm” (m: Horia Moculescu; t: Aurel Storin) – i: Silvia & Mircea Dumitrescu

Menţiuni

“Dans Non Stop” (m: Silviu Hera; t: Gheorghe Oprea) – i: Marina Florea

“Dansul timpului” (m: Dan Dimitriu; t: Eugen Rotaru) – i: Marina Scupra

Menţiune Onorifică pentru Debut Componistic

“Drum nesfârşit” (m: Dan Creimerman; t: Eugen Rotaru) – i: Mirela Voiculescu

Celelalte piese participante la secţiunea  “Melodiile anului 1984” au fost :

“A opta minune” (m: Marius Ţeicu; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac & Angela Similea

“Ce înseamnă a iubi” (m: Dan Ştefănică; t: Gina Teodorescu) – i: Gabriela Sauciuc

“Concert pentru soare şi cer albastru în Do major” (m: Aurel Giroveanu; t: Aurel Felea) – i: Florin Georgescu

“Drumul meu” (m: Dan Dimitriu; t: Eugen Rotaru) – i: Marina Scupra

“Fotografii din Bucureşti” (m: Ionel Bratu Voicescu; t: George Ţărnea) – i: Marina Scupra

“Îmi plac desenele animate” (m: George Grigoriu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Marina Florea & Aurel Moga

“Muzica şi numai ea” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Mircea Dumitrescu

“Nu-ntreba ce e iubirea?” (m: Dan Creimerman; t: Eugen Rotaru) – i: Aura Urziceanu

“Nu ştiam că mă iubeşti şi tu” (m: Vasile V. Vasilache; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Mirabela Dauer & Dan Spătaru

“Nu ştiu cum m-am îndrăgostit” (m: Viorel Gavrilă; t: Roxana Popescu) – i: Mihaela Runceanu

“Nu te cunosc” (m: Horia Moculescu; t: Roxana Popescu) – i: Cornel Constantiniu

“Pentru oameni, pentru flori şi pentru copii” (m: & t: Mihai Constantinescu) – i: Mirabela Dauer

“Primul cântec de dragoste” (m: Marcel Dragomir; t: George Mihalache) – i: Emilia Diţu

“Să zbori” (m: George Grigoriu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Marina Florea

“Scrisori” (m: Zoltan Boroş; t: Aristide Mircea) – i: Grupul “3T”

“Simfonii în natură” (m: Mihai Constantinescu; t: Nicolae Dumitru) – i: Mihai Constantinescu

“Ţara mea de vis” (m: Titel Popovici; t: Eliza Florescu) – i: Nina Radu

“Un buchet de crizanteme” (m: Jolt Kerestely; t: Dumitru Popescu Chiselet) – i: Marina Florea

Pe discurile lansate de Electrecord au mai figurat, la această secţiune, următoarele piese:

“Copilul meu (să creşti în pace)” (m: Dan Beizadea; t: Aurel Storin) – i: Eva Kiss

“La gara de Nord” (m: Temistocle Popa; t: Ovidiu Dumitru) – i: Corina Chiriac

“Ne grăbim” (m: & t: Alexandru Mandy) – i: Cvintetul “Luchian”

“Tinereţea Bucureştiului” (m: Edmond Deda; t: Aurel Storin) – i: Grupul “Express”

Piese prezentate în afara concursului:

“Amândoi” (m: & t: Temistocle Popa) – i: Ion Toroican

“Baladă pentru dragostea mea” (m: Laurenţiu Profeta; t: Roxana Popescu) – i: Marina Scupra

“Când copii visează” (m: Dan Ardelean; t: George Mihalache) – i: Mirela Voiculescu & Ion Dichiseanu

“De cumva ţi se întâmplă” (m: Cornel Fugaru; t: Dan Dimitriu) – i: Cornel Fugaru

“Eu şi dorul dragei mele” (m: Camelia Dăscălescu; t: Roxana Popescu) – i: Dan Spătaru

“În urma ta” (m: Alexandru Wilmany; t: Roxana Popescu) – i: Silvia şi Mircea Dumitrescu

“Salut lumina vieţii” (m: Adrian Enescu; t: Lucian Avramescu) – i: Grupul “Stereo”

“Pământul se-nvârteşte” (m: Camelia Dăscălescu; t: Roxana Popescu) – i: Cristine Bach

Celelalte piese participante la secţiunea “Muzică de dans în primă audiţie” au fost :

“Acelaşi vals” (m: Horia Moculescu; t: Aurel Storin) – i: Corina Chiriac

“Cântec de iubire” (m: Manuela Bogatu; t: Dan Verona) – i: Manuela Bogatu

“Cred în iubire” (m: Marcel Dragomir; t: George Ţărnea) – i: Emila Diţu

“Fericire mai stai” (m: & t: Lenuţa Tămăşan) – i: Lenuţa Tămăşan

“În lumina lină” (m: Dani Constantin; t: Eugen Dumitru) – i: Grupul “Stereo”

“Nu e prea mult” (m: Dan Stoian; t: Aristide Mircea) – i: Cristian Popescu

“Nu te-am uitat, iubirea mea” (m: & t: Temistocle Popa) – i: Dan Spătaru

“Numai când dansez cu tine” (m: Marius Ţeicu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Mirabela Dauer

“Toamna” (m: Decebal Gaspar; t: Teodor Mazilu) – i: Decebal Gaspar

“Vine primăvara” (m: Iulian Vrabete; t: Mihaela Vrabete) – i: Grupul vocal “Choralis”

Piese prezentate în afara concursului:

“Amintiri” (m: & t: Cornel Fugaru) – interpretată de Cornel Fugaru

“Rock, Rock” (m: & t: H. Mălineanu) – i: Alexandru Arşinel

“Vom dansa din nou” (m: Alexandru Wilmany; t: Roxana Popescu) – Grupul vocal “Choralis”

Pe discurile lansate de Electrecord au mai figurat la această secţiune, (dar au fost retrase din concurs), următoarele piesele:

“Dans Nr.1” (m: Corneliu Meraru) – piesă orchestrală

“Dansul iernii pe zăpadă” (m: Dan Ardelean; t: George Mihalache) – i: Marina Florea

“Dar tu nu ştii” (m: Marcel Dragomir; t: Roxana Popescu) – i: Emilia Diţu

“Două paralele” (m: Aurel Giroveanu; t: Aurel Felea) – i: Marina Scupra & Mircea Filipescu

“Dragostea e ca marea” (m: Dan Creimerman; t: Eugen Rotaru) – i: Mihaela Oancea

“Eu ştiu ce ştiu” (m: & t: Temistocle Popa) – i: Silvia & Mircea Dumitrescu

“În seara asta vom fi doi” (m: & t: Valentin Munteanu) – i: Cornelia Vorvoreanu

“Frumoasă-i vecina noastră” (m: Adrian Enescu; t: Folclor) – i: Grupul “Stereo”

“Hai, iubeşte” (m: Ion Cristinoiu; t: Eugen Rotaru) – i: Carmen Rădulescu

“Haina de liceu” (m: Jolt Kerestely; t: Ion Ruş) – i: Silvia & Mircea Dumitrescu

“La Gara de Nord” (m: Temistocle Popa; t: Ovidiu Dumitru) – Corina Chiriac

“Măi noroace” (m: Dan Stoian; t: Aristide Mircea) – i: Eva Kiss

“O seară la discotecă” (m: Dan Ardelean; t: George Mihalache) – i: Surorile Nicolescu

“Parteneră de viaţă…muzica” (m: Mişu Iancu) – piesă orchestrală

Melodii’85 (13 – 16 februarie 1986)

Festivalul-concurs de muzică uşoară românească “Melodii’85” a fost organizat de Consiliul Culturii şi Educaţiei Socialiste, Radioteleviziunea Română şi Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor.
Festivalul s-a desfăşurat în perioada 13-16 februarie 1986, la Palatul Sporturilor şi Culturii din Bucureşti (Sala Polivalentă).

În acest an festivalul a avut două secţiuni:

Din melodiile anului 1985

Muzică de dans în primă audiţie

Preşedintele juriului a fost domnul Nicolae Călinoiu, preşedintele Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România şi rector al Conservatorului “Ciprian Porumbescu”.

Au susţinut recitaluri următorii artişti (în ordine alfabetică): Fraţii Arghirov din Bulgaria, Corina Chiriac, Emilia Diţu, Dida Drăgan, Cornel Fugaru şi Mirela Voiculescu-Fugaru, Holograf, Gabriel Manea, Ana-Maria şi Horia Moculescu, Roşu şi Negru, Savoy, Angela Similea, Dan Spătaru.

Regia artistică: Biţu Fălticineanu

Prezentator: Octavian Ursulescu

Iată palaresul Festivalului:

 Din melodiile anului 1985

 Marele Premiu

“Leagănul meu” (m: Horia Moculescu; t: Aurel Storin) – i: Dida Drăgan

“Nu te enerva” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Corina Chiriac

“Păi de ce?” (m: Horia Moculescu; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac

“Voi cânta pentru mileniul III” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Angela Similea

Premiul Popularităţii

“Serenada mea” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Dan Spătaru

Premiul Organizatorilor

“Cele mai frumoase flori” (m: Dan Stoian; t: Ciupi Rădulescu) – i: Un grup de copii de la Casa Pionierilor şi Şoimilor patriei a sectorului IV din Bucureşti, dirijat de Lăcrămioara Mitroaică

“De ce nu-mi spui că mă iubeşti?” (m: Vasile V. Vasilache; t: Eugen Rotaru) – i: Mirabela Dauer

“Grea e dragostea” (m: Dan Stoian; t: Eugen Rotaru) – i: Stela Enache

“Serenadă pentru ochii tăi” (m: Camelia Dăscălescu; t: Roxana Popescu) – i: Florin Balcan

Premiul Ansamblului Artistic al UTC

“Acelaşi vis” (m: Şerban Georgescu; t: Dan Verona) – i: Carmen Rădulescu

“Viaţa va învinge” (m: Romeo Vanica; t: Dan Verona) – i: “Holograf”

“Vreau să dansez” (m: Dumitru Lupu; t: Viorela Filip) – i: Vasile Filipescu

Premiul Juriului

“Adio, dar rămân cu tine” (m: Cornel Fugaru; t: Dan Dumitriu) – i: Angela Similea

“Bună ziua, dragoste” (m: Jolt Kerestely; t: Aurel Storin) – i: Angela Similea

“Să crezi în dragostea mea” (m: Ion Cristinoiu; t: Roxana Popescu) – i: Mihaela Runceanu

Muzică de dans în primă audiţie

Premiul Juriului

“Ce să fac” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Grupul “Forte”

“De-ar fi să vii” (m: Alexandru Wilmany; t: Roxana Popescu) – i: Mihaela Runceanu

“În paşi de step” (m: Jolt Kerestely; t: Dan Dumitriu) – i: Mihaela Oancea

“Nu ştiu ce ai ales” (m: Dan Ştefănică; t: Eugen Rotaru) – i: Aura Urziceanu

“Uite-aşa” (m: Temistocle Popa; t: Aurel Storin) – i: Cornel Constantiniu

Premiul CC al UTC

“Sunt două stele albastre în ochii tăi” (m: Dan Dimitriu; t: Eugen Rotaru) – i: Alexandru Oros

“Un portret de fată” (m: Dani Constantin; t: Eugen Dumitru) – i: Adrian Daminescu

“Va exista” (m: Dan Dimitriu; t: Eugen Rotaru) – i: Marina Scupra

Celelalte piese participante la secţiunea Din melodiile anului 1985au fost:

“A ierta” (m: Dan Creimerman; t: Eugen Rotaru) – i: Dan Creimerman

“Acele veri ale iubirii” (m: Camelia Dăscălescu; t: Roxana Popescu) – i: Eva Kiss

“Ajută-mă să nu mă îndrăgostesc” (m: Cornel Fugaru; t: Ovidiu Dumitru) – i: Mirela Voiculescu

“Cântaţi de dragoste” (m: Dan Ştefănică; t: Eugen Rotaru) – i: Eva Kiss

“Cine râde-n soare” (m: & t: Gheorghe E. Marian) – i: Otilia Bărbulescu

“Dar aşa e de când lumea dragostea” (m: Dan Dimitriu; t: Eugen Rotaru) – i: Marina Scupra

“Din dragoste să poţi ierta” (m: Marcel Dragomir; t: George Ţărnea) – i: Emilia Diţu

“Dintr-un vis am strâns albastru” (m: Dani Constantin; t: Eugen Dumitru) – i: Mihaela Oancea

“Doar pentru mine” (m: Viorel Gavrilă; t: Eugen Rotaru) – i: Cornelia Vorvoreanu

“Dor de viaţă” (m: Ion Cristinoiu; t: Roxana Popescu) – i: Angela Similea

“E prima oară” (m: Marcel Dragomir; t: George Ţărnea) – i: Emilia Diţu

“Eşti învingător” (m: Marcel Dragomir; t: George Ţărnea) – i: Emilia Diţu

“Eşti visul meu” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Mirabela Dauer

“Haide, hai cu mine” (m: Mihai Elekeş; t: Aristide Mircea) – i: Liana & Mihai Elekeş

“Ia totul de la capăt” (m: Cornel Meraru; t: Dan Dumitriu) – i: Dorin Anastasiu

“La ceas de zori” (m: Petre Magdin; t: Eugen Dumitru) – i: Dida Drăgan

“Lumea amintirilor” (m: Aurel Manolache; t: Saşa Georgescu) – i: Marina Scupra

“Nu mai vreau” (m: Horia Moculescu; t: Roxana Popescu) – i: Mirabela Dauer

“Nu îţi spun că te iubesc” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Cornel Constantiniu

“O floare de astă vară” (m: Saşa Georgescu; t: Dan Verona) – i: Carmen Rădulescu

“Să îmbodobim pământul cu florile iubirii” (m: & t: Temistocle Popa) – i: Dan Spătaru

“Să nu spui nimănui” (m: Dan Dimitriu; t: Eugen Rotaru) – i: Marina Scupra

“Să regăsim iubirea” (m: Dani Constantin; t: Eugen Dumitru) – i: Dorin Anastasiu

“Şi voi uita” (m: Vasile V. Vasilache; t: Eugen Rotaru) – i: Mirabela Dauer

“Ştiu tot despre tine” (m: Mircea Drăgan; t: Gina Teodorescu) – i: Vasile Filipescu

“Tu eşti” (m: Zoltan Boroş; t: Gheorghe Marian) – i: Eva Kiss

“Vis de vară” (m: Octav Firulescu; t: Carmen Bendovski) – i: Aura Urziceanu

Celelalte piese participante la secţiunea “Muzică de dans în primă audiţie” au fost :

“Bine aţi venit” (m: Viorel Gavrilă; t: Eugen Rotaru) – i: Marina Scupra

“Bună seara, iubire” (m: Marcel Dragomir; t: Dan Verona) – i: Emilia Diţu

“Cât e ceasul?” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Corina Chiriac

“Cum să uit?” (m: Temistocle Popa; t: Eugen Rotaru) – i: Dana Bartzer

“Dacă tu nu mă mai iubeşti” (m: Ion Cristinoiu; t: Daniela Crăsnaru) – i: Corina Chiriac

“Dansul dragostei” (m: Mircea Drăgan; t: Eugen Rotaru) – i: Grupul “3T”

“Dor” (m: Octav Firulescu; t: Carmen Bendovski) – i: Aura Urziceanu

“Hai la dans” (m: Dan Ştefănică; t: Gina Teodorescu) – i: Mircea Dumitrescu

“Ne întâlnim într-un dans” (m: Dan Stoian; t: Gerda Stoian) – i: Eva Kiss & Radu Constantin

“Nu, nu mai vreau să ştiu” (m: Dan Dimitriu; t: Eugen Rotaru) – i: Mihaela Runceanu “Nu-i dans pe lume cum e un tango” (m: Dan Ştefănică; t: Gina Teodorescu) – i: Camelia Florescu

“Preludiu” (m: George Natsis) – piesă orchestrală

“Spune-mi” (m: Romeo Vanica; t: Eugen Rotaru) – i: Angela Ciochină

“Tu nu vei ştii niciodată” (m: Ionel Tudor; t: Angel Grigoriu) – i: Mihaela Runceanu

“Univers de lumină” (m: Dan Stoian; t: Eugen Rotaru) – i: Eva Kiss

Piese prezentate în afara concursului:

“Du-te noapte” (m: Laurenţiu Profeta; t: Roxana Popescu) – i: Marina Scupra

Pe discurile lansate de Electrecord au mai figurat la această secţiune, (dar au fost retrase din concurs), următoarele piesele:

“Dansul clapelor” (m: George Natsis) – piesă orchestrală

“Eu te ador” (m: Dan Creimerman; t: Eugen Rotaru) – i: Dan Creimerman

“Fericirea are ochii tăi” (m: Şerban Georgescu; t: Dan Verona) – i: Carmen Rădulescu

“Vă invităm la dans” (m: Mihai Grigoriu; t: Romeo Iorgulescu) – i: Grupul vocal “Forte”

 

Melodii’86 (30 ianuarie – 01 februarie 1987)

Festivalul-concurs de muzică uşoară românească “Melodii’86” a fost organizat de Consiliul Culturii şi Educaţiei Socialiste, Radioteleviziunea Română şi Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor.
Festivalul s-a desfăşurat în perioada 30 ianuarie-1 februarie 1987, la Palatul Sporturilor şi Culturii din Bucureşti (Sala Polivalentă).

Începând cu acest an, festivalul a avut doar o singură secţiune: Melodiile anului 1986.

Preşedintele juriului a fost domnul Nicolae Călinoiu, preşedintele Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România şi rector al Conservatorului “Ciprian Porumbescu”.

Ca şi la ediţiile precedente, acompaniamentul a fost făcut de Orchestra Radioteleviziunii Române condusă de Cornel Popescu (în perioada 1956-1994 Radio şi Televiziunea Română au fost fuzionate). Alte formaţii care au asigurat acompaniamentul au fost “Holograf”, “Wilmany” şi “Tânara Generaţie”.

Au susţinut recitaluri următorii artiştii (în ordine alfabetică): Fraţii Arghirov din Bulgaria, Corina Chiriac, Loredana Groza, Holograf, Vasili Naidenov (la acel moment fiind solistul numărul 1 al Bulgariei), Florentina Radu, Anita Sarkozy (Ungaria), Savoy, Angela Similea, Dan Spătaru, Doru Stelian, Tânara Generaţie.

Deşi a fost trecută pe afiş şi a apărut pe discurile lansate de Electrecord cu piesele din festival, cântăreaţa Emilia Diţu nu a putut participa în cadrul manifestării.

Regia artistică: Biţu Fălticineanu

Prezentator: Octavian Ursulescu

Iată palmaresul Festivalului:

Marele Premiu

“Nu-mi lua iubirea” (m: Marius Ţeicu; t: Teodora Popa Mazilu) – i: Angela Similea

“O planetă a iubirii” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Mirabela Dauer

Premiul Organizatorilor

“Chemarea pământului” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Gabriel Cotabiţă

“Va fi coloană-n infinit” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Adrian Daminescu

Premiul CC al UTC

“Cântec pentru pacea planetei” (m: Octav Firulescu; t: Gina Teodorescu) – i: Adrian Daminescu

“Pace pentru viitor” (m: Dan Dimitriu; t: Eugen Rotaru) – i: Marina Scupra

Piese Laureate

“Dacă aş fi o rădăcină” (m: Dumitru Lupu; t: Nicolae Dragoş) – i: Denis Roman

“De-ar fi să vii” (m: Alexandru Wilmany; t: Roxana Popescu) – i: Mihaela Runceanu

“De vrei să ştii ce înseamnă român” (m: Cornel Fugaru; t: Dan V. Dumitriu) – i: Dan Spătaru

“Mai dă-mi o speranţă” (m: Horia Moculescu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Adrian Daminescu

“Nu mă uita de tot” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac

“Nu ştiu” (m: Şerban Georgescu; t: George Ţărnea) – i: Carmen Rădulescu

“O clipă de sinceritate” (m: & t: Ion Cristinoiu) – i: Corina Chiriac

“Păcat că vremea nu mai vine înapoi” (m: Mircea Drăgan; t: Eugen Rotaru) – i: Mirabela Dauer

“Planeta Pământ” (m: Ion Cristinoiu; t: Lucian Avramescu) – i: Adrian Daminescu

“Sus în deal e o casă” (m: & t: Mihai Constantinescu) – i:  Mihai Constantinescu

“Tăcutele iubiri” (m: Jolt Kerestely; t: Ovidiu Dumitru) – i: Eva Kiss

“Te-am căutat” (m: Marcel Dragomir; t: Aurel Storin) – i: Marcel Dragomir

“Toamna se numără bobocii” (m: Dan Stoian; t: Gerda Stoian) – i: Dan Spătaru şi un grup de copii de la Palatul Pionierilor

“Viaţa va fi” (m: Dani Constantin; t: Eugen Dumitru) – i: Mihaela Oancea

“Vreau iubirea când se arată” (m: Temistocle Popa; t: Ovidiu Dumitru) – i: Mirabela Dauer

Celelalte piese participante în concurs au fost:

“Atât, cât vom fi împreună” (m: Cornel Fugaru; t: Dan V. Dumitriu) – i: Mirela Voiculescu-Fugaru & Cornel Fugaru

“Balada iubirilor deschise” (m: Marian Nistor; t: George Ţărnea) – i: Angela Similea “Bună seara, iubire” (m: Marcel Dragomir; t: Dan Verona) – i: Emilia Diţu

“Ce e luna” (m: George Grigoriu; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Marina Florea

“Dansează toată lumea” (m: Dan Beizadea; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Ricky Dandel

“De dragoste” (m: Aurel Manolache; t: Saşa Georgescu) – i: Corina Chiriac

“De-aş fi avut” (m: Vasile V. Vasilache; t: Dan V. Dumitriu) – i: Mirabela Dauer

“Despre dragoste” (m: Dan Beizadea; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Loredana Groza

“Doar marea” (m: Cornel Fugaru; t: Dan V. Dumitriu) – i: Mirela Voiculescu-Fugaru & Cornel Fugaru

“Dragostea mea” (m: Camelia Dăscălescu; t: Roxana Popescu) – i: Valeriu Crişan

“Dragu-mi-i de ţara mea” (m: Temistocle Popa; t: Aurel Storin) – i: Dan Spătaru

“Fată cu cercei de smoală” (m: Jolt Kerestely; t: Ion Ruş) – i: Angela Similea

“Iubirea mea, nu mă uita” (m: Marcel Dragomir; t: Roxana Popescu) – i: Emilia Diţu

“În casa cu mulţi copii” (m: Aurel Manolache; t: Saşa Georgescu) – i: Eva Kiss & Cornel Constantiniu

“Laura” (m: Mihai Grigoriu; t: Romeo Iorgulescu) – i: Adrian Daminescu

“M-am îndrăgostit” (m: George Grigoriu; t: Romeo Iorgulescu) – i: Marina Florea & Adrian Daminescu

“Mă întreb ce să fac?” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Loredana Groza

“Mâini spre soare” (m: Corneliu Meraru; Dan V. Dumitriu) – i: Mihaela Oancea

“Nu” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac

“Nu-i o glumă” (m: Viorel Gavrilă; t: Eugen Rotaru) – i: Denis Roman

“Nu ştiu cine eşti” (m: Dumitru Lupu; t: Mala Bărbulescu) – i: Gabriel Dorobanţu

“Orice fată e frumoasă când se îndrăgosteşte” (m: Aurel Giroveanu; t: Aurel Felea) – i: Dana Bartzer

“Să cântăm pentru tinereţe” (m: Dan Creimerman; t: Eugen Rotaru) – i: Dan Creimerman

“Să păstrăm dragostea” (m: Marcel Dragomir; t: Lucian Avramescu) – i: Emilia Diţu

“Şi ieri, şi azi, şi mâine” (m: Horia Moculescu; t: Aurel Storin) – i: Corina Chiriac & Horia Moculescu

“Tinereţea cântă lumii” (m: Mircea Drăgan; t: Eugen Rotaru) – i: grupul vocal “Luchian”

“Un colţ de cer” (m: Zoltan Boroş; t: Gheorghe E. Marian) – i: Elena Marineci & Gabriel Dorobanţu

“Vă iubesc” (m: Romeo Vanica; t: Dan Verona) – i: Gabriel Alexandrescu

În afara concursului au fost prezentate următoarele piese:

“Deschideţi poarta soarelui” (m: Anton Şuteu; t: Dan V. Dumitriu) – i: Adrian Daminescu, Mirabela Dauer, Marina Florea, Ioan Luchian Mihalea, Carmen Mureşan, Mihaela Oancea, Carmen Rădulescu, Mihaela Runceanu

“Vraja iubirii” (m: Dan Ardelean; t: Gina Teodorescu) – i: Cornel Constantiniu

“Vreau să fii lângă mine” (m: Laurenţiu Profeta; t: Roxana Popescu) – i: Roxana Popescu

 

Melodii’87 (11 – 13 martie 1988)

Festivalul-concurs de muzică uşoară românească “Melodii’87”, a fost organizat de Consiliul Culturii şi Educaţiei Socialiste, Radioteleviziunea Română şi Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor.
Festivalul s-a desfăşurat în perioada 11-13 martie 1988, la Palatul Sporturilor şi Culturii din Bucureşti (Sala Polivalentă).

Şi în acest an, festivalul a avut doar o singură secţiune: Melodiile anului 1987.

Ca şi la ediţiile precedente, acompaniamentul a fost făcut de Orchestra Radioteleviziunii Române, condusă de Cornel Popescu (în perioada 1956-1994 Radio şi Televiziunea Română au fost fuzionate).

A acompaniat: grupul vocal “Choralis”, condus de Voicu Enăchescu.

Alte formaţii care au asigurat acompaniamentul au fost “Ionel Tudor”, “Wilmany”.

Au susţinut recitaluri următorii artişti (în ordine alfabetică): Elena Cârstea, Cătălin Crişan, Adrian Daminescu, Loredana Groza, Stanislav Hlozek (Cehoslovacia), Ştefan Hruşcă şi Vasile Şeicaru, Daniel Iordăchioaie, Sari Iren (Ungaria), Grupul “Maraton”, Alina Mavrodin, Otilia Rădulescu, Grupul “Riton”, Mihaela Runceanu (acompaniată de Grupul vocal “Stil” şi actorul Bogdan Stanoevci), Barbara Sinkovska (Polonia), Grupul vocal “Stil”, Mathias Tost (RDG), Grupul vocal “Ton”.

Regia artistică: Biţu Fălticineanu

Prezentator: Octavian Ursulescu

Deşi a avut două piese în festival, Eva Kiss nu a putut participa, deoarece aştepta un copil. Piesele ei au fost intrepretate de Gabriela Sauciuc şi Mirela Voiculescu-Fugaru.

Aceasta a fost ultima ediţie a Festivalului “Melodiile anului”. Din păcate, în prima parte a anului 1988, atât Festivalul “Melodiile anului”, cât şi celebrul concurs TV Şlagăre în devenire” (ultima ediţie a avut loc pe 26 decembrie 1987), au fost întrerupte.

Iată Palmaresul

Piese Laureate

“Ce mult te-am iubit” (m: Dumitru Lupu; t: Mala Bărbulescu) – i: Ileana Şipoteanu

“Cheamă iubirea, ad-o-napoi” (m: Marius Ţeicu; t: Teodora Popa- Mazilu) – i: Angela Similea

“De-aş putea să-nving iubirea” (m: Vasile V. Vasilache; t: Eugen Rotaru) – i: Mirabela Dauer

“Eu te voi iubi” (m: Marius Ţeicu; t: Eugen Rotaru) – i: Adrian Daminescu

“Încearcă” (m: Cornel Fugaru; t: Dan V. Dumitriu) – i: Gabriel Cotabiţă

“Mândria mea” (m: Vasile Veselovski; t: Aurel Storin) – i: Gabriela Sauciuc (piesă lansată de Eva Kiss)

“Să alergăm prin ploaie” (m: Cornel Fugaru; t: Dan V. Dumitriu) – i: Mirela Voiculescu-Fugaru (piesă lansată de Eva Kiss)

“Să învingă dragostea” (m: Dan Pavelescu; t: Eugen Rotaru) – i: Mihaela Runceanu & George Nicolescu

“Stai lângă fruntea mea” (m: Mircea Drăgan; t: Eugen Rotaru) – i: Mirabela Dauer

“Te-aştept să vii” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Mirabela Dauer

“Trenul fericirii” (m: Vasile Veselovski; t: Mihai Maximilian) – i: Corina Chiriac

“Un poem tuturor” (m: Temistocle Popa; t: Dan Verona) – i: Cornel Constantiniu

“Vino, iubire, înapoi” (m: Ion Cristinoiu; t: Aurel Storin) – i: Corina Chiriac

“Visez o primăvară” (m: Jolt Kerestely; t: Nicolae Niţă) – i: Anca Ţurcaşiu

“Vom cânta” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei) – i: Gabriel Cotabiţă

“Vorbeşte marea” (m: Aurel Manolache; t: Saşa Georgescu) – i: Cătălin Crişan

Premiul CC al UTC

“Îţi citesc în ochi” (m: Adrian Enescu; t: Lucian Avramescu) – i: Loredana Groza

“Măcar o clipă” (m: Adrian Enescu; t: Lucian Avramescu) – i: Loredana Groza

Premiul Ansamblului Artistic al UTC

“Avem o singură lume” (m: Tino Furtună; t: Dan Bittman & Edi Petroşel) – i: “Holograf”

Menţiuni

“Ce culoare are tinereţea” (m: Corneliu Meraru; t: Gina Teodoresu) – i: Grupul “Ton” (Constanţa)

“Cu tine” (m: Ricky Dandel; t: Dan Verona) – i: Ricky Dandel

Celelalte piese participante în concurs au fost:

“Adevărul florilor” (m: Zoltan Boroş; t: Dumitru Popescu-Chiselet) – i: Mihaela Runceanu

“Ca niciodată” (m: Edmond Deda; t: Aurel Storin) – i: Edmond Deda şi surorile Răducan

“Cântec de viaţă şi dragoste” (m: Dragoş Nedelcu; t: Eugen Rotaru) – i: Elena Cârstea & Ioan Luchian Mihalea

“Cu tinereţea mereu în suflet” (m: Dan Beizadea; t: Viorela Filip) – i: Loredana Groza “Haide, spune!” (m: Viorel Gavrilă ; t: Roxana Popescu) – i: Mihaela Runceanu

“Iartă” (m: Ion Cristinoiu; t: Roxana Popescu) – i: Mihaela Runceanu

“În seara asta iar mi-e dor de tine” (m: Aurel Giroveanu; t: Aurel Felea) – i: Cătălin Crişan

“Lângă dragoste” (m: Temistocle Popa; t: Aurel Storin) – i: Corina Chiriac

“Mă voi gândi la tine” (m: Dumitru Lupu; t: Mala Bărbulescu) – i: Otilia Rădulescu

“Nu te cred” (m: Dani Constantin; t: Eugen Rotaru) – i: Marina Scupra

“O clipă doar” (m: Şerban Georgescu; t: George Ţărnea) – i: Carmen Rădulescu

“Sunt un simplu om/Un simplu om” (m: & t: Mihai Constantinescu) – i:  Mihai Constantinescu

“Suntem romantici” (m: Romeo Vanica; t: Angel Grigoriu & Romeo Iorgulescu) – i: Marina Scupra

“Te-am aşteptat, iubită primăvară” (m: Dan Stoian; t: Nicolae Dumitru) – i: Dan Spătaru

“Toate visele se împlinesc” (m: Camelia Dăscălescu; t: Roxana Popescu) – i: Alina Mavrodin

În afara concursului au fost prezentate următoarele piese:

“Ca o zi de sărbătoare” (m: Laurenţiu Profeta; t: Roxana Popescu) – i: Roxana Popescu

“Melodii, melodii” (m: Viorel Gavrilă; t: Eugen Rotaru) – i: Dana Bartzer, Valeriu Crişan, Marilena Dobre, Mircea Dumitrescu, Silvia Dumitrescu, Loredana Groza, Daniel Iordăchioaie, Daniela Nicol, Doru Stelian, Angela Stoica

“Un actor în plus” (m: Horia Moculescu; t: Aurel Storin) – i: Horia Moculescu

Pe discurile lansate de Electrecord au mai figurat, (dar au fost retrase din concurs), următoarele piesele:

“Hai să ne-mpăcăm” (m: Marcel Dragomir; t: Teodora Popa-Mazilu) – i: Angela Similea

 

AUTOR

MIRCEA NICOLAU

Share This:

CITEȘTE ȘI

Leave a Reply

6 comentarii la „Sa ne amintim de Concursul de Muzică Uşoară Românească “Melodiile Anului”

  • 30 iulie 2012 la 23:09
    Permalink

    super retrospectivă ,sunt piese minunate, merită reamintite, ms.

    Răspunde
  • 1 august 2012 la 4:25
    Permalink

    Bravo!Felicitari pentru aceasta lista detaliata!

    Răspunde
  • 1 august 2012 la 6:33
    Permalink

    Multumesc Cristi! Festivalul „Melodii” a insemnat ceva in anii’80.

    Răspunde
  • 9 august 2012 la 13:42
    Permalink

    Ce amintiri ,ce muzica ,ce ani frumosi din viata mea!!!!!!!!Stii Mircea ca pastrez inca multe discuri vinil cu aceste Melodii,excelent materialul tau ,bravo!!

    Răspunde
  • 6 noiembrie 2016 la 14:26
    Permalink

    ……Felicitari, bravo , ce pot sa mai spun decat un MULTUMESC ,ptr aceasta retrospectiva …..pacat ca nu mai sunt difuzate ,……………….parca ar fi,, ciumate ” aceste melodii ……..am retrait din nou anii tineretii cand urmaream transmisiunile Tv……..amintiri minunate cu care ne mai hranim ………. succes pe mai departe ,,,,,,,,esti un om minunat .

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *