Sa ne amintim de Festivalul şi Concursul Internaţional de Muzică Uşoară Bucureşti (1991 – 1993)

Festivalul şi Concursul Internaţional de Muzică Uşoară Bucureşti  a fost primul festival internaţional organizat în România post-comunistă.

Criticat atât pozitiv, cât şi negativ (vă mai aduceţi aminte de celebra sintagmă “presa liberă”), festivalul a avut trei ediţii consecutive.

Festivalul şi Concursul Internaţional de Muzică Uşoară BUCUREŞTI’91 (03 – 07 Iulie 1991)

Festivalul a beneficiat promovare din partea Radio-Televiziunii Române şi a ziarului “Libertatea”.

În cadrul festivalului au oferit recitaluri mari artişti internaţionali (majoritatea pentru prima dată în România) precum: Al Bano & Romina Power, Boney M, Gibson Brothers sau Sandra, însoţită de soţul său, celebrul producător şi compozitor de origine română, Michael Creţu.

Festivalul s-a desfăşurat în perioada 03-07 iulie 1991, la Sala Palatului din Bucureşti (ale cărei 4100 locuri au fost ocupate).

Organizatorii festivalului au fost: Ministerul Culturii, Radioteleviziunea Română şi Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România.

Prezentatori: Octavian Ursulescu şi Cristina Ţopescu (care a prezentat în limba engleză)

Regia: Constantin Duţu

Realizator: Titus Munteanu

Decoruri: Cornel Ionescu

Sponsori: Ansamblul Tineretului, Bastos, Beleidy, Bucureşti S.A., Trustul DOMUS, Kato Aromatic, MAR-Music Production, O.N.T. Carpaţi, Rank Xerox, Rom-Inter, Romser, TAROM S.A., Trustul Domus, T.T.I., Ziarul Libertatea.

Festivalul a fost organizat cu sprijinul “Gama Musikverlag” şi “Intersound”.

Fiecare seară a festivalului s-a deschis şi s-a închis cu momente de dans modern – coregraf: Constantin Duţu.

Printre dansatori s-au numărat şi: Igor Babici (Chişinău), Svetlana Bornotuz (Chişinău), Andrei Musorin (Odesa), Larisa Parisionova (Chişinău), Oxana Vdovicenco (Chişinău)

În cadrul festivalului, s-a desfăşurat şi spectacole de paradă a modei oferite de creatoarele Maria Anton, Ioana Aldea, Maria Negreanu şi Mioara Oglindă.

Pe 7 iulie, în seara de gală, s-a organizat şi concursul de frumuseţe “Regina frumuseţii”, care a avut-o câştigătoare pe Gabriela Dragomirescu.

Juriul Festivalului a fost alcătuit din:

Secţiunea “Creaţie”:  Preşedinte al Juriului: Horia MoculescuSecretar al Uniunii Compozitorilor, Gheorghe Firica – director al Direcţiei generale a instituţiilor de spectacol din cadrul Ministerului Culturii, Grigore Constantinescu – muzicolog, preşedinte a Uniunii Criticilor Muzicali, Vasile Donose – director al Teatrului “Constantin Tănase” (din partea Ministerului Culturii), Dumitru Moroşanu – directorul Departamentului Muzică, Spectacole, Varietăţi, Nicoleta Păun – redactor muzical, Alexandra Cepraga – regizor muzical (din partea Televiziunii Române), Titus Andrei – coordonatorul secţiei de muzică uşoară, Silvia Velicu – redactor, Lucia Popescu-Moraru – redactor (din partea Radiodifuziunii Române), Vasile Veselovski, Ionel Tudor, Viorel Gavrilă (din partea Uniunii Compozitorilor)

Secţiunea “Interpretare”: Aurora Andronache – realizator TV, Voicu Enăchescu – director artistic al Ansamblului Tineretului din România, Paul Enigărescu – director artistic al casei de discuri Electrecord, Adriana Marian – redactor radio, Titus Munteanu – şef secţie spectacole şi varietăţi TV, director artistic al festivalului “Bucureşti’91”, Smaranda Oţeanu – critic muzical, coordinator al publicaţiilor “Melos” şi “Minison”, Ghizela Serafim – redactor Radio. La secţiunea “Interpretare” nu a existat preşedinte de juriu.

Au susţinut recitaluri următorii artişti: Al Bano & Romina Power, Boney M, Gibson Brothers (Olanda), Dee Jacobee (Marea Britanie), Gabriel Cotabiţă şi grupul “Vodevil”, Loredana Groza şi grupul “Riccelli” (Italia), Geff Harisson (Marea Britanie), George Hristov (Bulgaria), Mauro (Germania), Jilli Noise (Germania), Greta Pope şi Grupul “Cromatic”, Sandra, Tramvai 5 (Bulgaria).

Piesele prezentate la secţiunea “Creaţie” au fost prezentate în două variante de interpretare. Piesele au fost interpretate în două variante diferite de către un interpret roman şi un interpret străin.

În cadrul festivalului, Silvia Dumitrescu şi-a făcut debutul de compozitoare. Artista a compus piesa “Thea” pentru concurenta Victoria Balcu.

Piesa “Dor nomad” de Gabriel Mărgărint trebuia să fie interpretată de Elena Cârstea dar aceasta a fost înlocuită cu Emilia Diţu.

Laureaţii au fost stabiliţi prin media notelor date de către cele două jurii: cel internaţional, cele două româneşti (“Creaţie”, “Interpretare”) şi cinci judeţe, aflate în studiourile de radio din Cluj, Craiova, Iaşi, Târgu-Mureş, Timişoara.

PALMARES

Concursul de Interpretare

 Premiul I

Diana Spînu (Galaţi)

“Oameni” (m: Marius Ţeicu; t: Ovidiu Dumitru)

“Nu-mi spune vorbe de iubire” (m: Viorel Gavrilă; t: Eugen Rotaru)

Premiul II

Aneta Nedelescu (Galaţi)

“Cine ştie?” (m: Viorel Gavrilă; t: Eugen Rotaru)

“Vreau un vis de dragoste” (m: Cristian Dicu; t: Eugen Rotaru)

Premiul III

Ovidiu Komornyk (Deva)

“Nu mă mai tem” (m: Ovidiu Komornyk; t: Dan V. Dumitriu)

“Şi azi” (m: Ovidiu Komornyk; t: Cristian Coman)

Concursul de Creaţie

 Premiul I

“Dacă pleci” (m: Marin Petrache Pechea; t: Dan V. Dumitriu) – i: Loredana Groza / Greta Pope (SUA)

Premiul II

“Dă-mi adevărul” (m: Marcel Dragomir; t: Dan Ioan Panţoiu) – i: Mirabela Dauer / Hany (Bulgaria)

 Premiul III

“Poate mâine” (m: Ion Cristinoiu; t: Dan V. Dumitriu) – i: Gabriel Cotabiţă / Roland Haynes (SUA)

Premii speciale

Premiul pentru cea mai bună interpretare a unei piese româneşti de către un solist străin

Greta Pope (SUA)

Premiul pentru cea mai bună orchestraţie a unei piese româneşti de către un orchestrator străin

Henry Porse (Olanda) pentru orchestrarea piesei “Un buchet de dor” (muzica: Dan Dimitriu), interpretată de solista Caronne (Olanda)

Premiul pentru Debut

Cătălin Târcolea pentru piesa “Cere-mi orice”

Marele premiu al disculului pe anul 1990 oferit de casa de discuri “Electrecord”

Ştefan Hruşcă pentru discul “Colinde”

La Concursul de interpretare au mai participat:

 Victoria Balcu (Bucureşti)

“Opoziţie” (m: Doru Căplescu; t: Dan V. Dumitriu)

“Thea” (m: Silvia Dumitrescu; t: Cosmin Marian)

Ramona Caraş (Constanţa)

“La tine mi-e speranţa” (m: Dumitru Lupu; t: Viorela Filip)

“Tu, om bun” (m: Dani Constantin)

Manuela Fedorca (Satu Mare)

“De-ai şti cât îmi lipseşti” (m: Ion Cristinoiu; t: Dan V. Dumitriu)

“Nu ştiu ce e bine şi ce e rău” (m:Dan Iagnov; t: Dan V. Dumitriu)

Nicoleta Ganea (Galaţi)

“Numai pentru tine viaţă” (m: Marius Ţeicu; t : Eugen Rotaru)

“O clipă doar nemărginirea” (m: Dani Constantin; t: Eugen Dumitru)

Daniel Gyorfi (Bucureşti)

“Horoscop” (m: George Natsis; t: Dan V. Dumitriu)

“Sunt clipe” (m: Ionel Tudor; t: Andreea Andrei)

Dinu Liviu (Bucureşti)

“Eu nu mai sunt cel de ieri” (m: Cornel Fugaru; t: Dan V. Dumitriu)

“Tu vei rămâne fericirea mea” (m: Dan Stoian; t: Dumitru Popescu Chiselet)

Lucian Nastase (Galaţi)

“Eu te iubesc de când te ştiu” (m: Marius Ţeicu)

“Jurăminte de iubire” (m: Dan Beizadea; t: Viorela Filip)

 Gabriela Roşu (Iaşi)

“Doar amintirile” (m: Marce Dragomir; t: Dan Ioan Panţoiu)

Cristina şi Narcisa Spătar (Oneşti)

“Nu alunga uşor iubirea” (m: Horia Moculescu; t: Saşa Georgescu)

“Opoziţie” (m: Doru Căplescu; t: Dan V. Dumitriu)

La Concursul de creaţie au mai participat următoarele piese:

“Am obosit să sper” (m: Jolt Kerestely) – i: Roxana Vulpescu / Olya (Cuba)

“Cere-mi orice” (m: Cătălin Târcolea; t: Gina Teodorescu) – i: Adrian Daminescu / Shipra (Canada)

“Cum pot să cred” (m: Gabriel Basarabescu) – i: Gabriel Basarabescu / Donella del Monaco (Italia)

“Dor nomad” (m: Gabriel Mărgărint) – i: Emilia Diţu / Biljana Krstic (Iugoslavia)

“În care zi” (m & t: Mihai Constantinescu) – i: Mihai Constantinescu / Anastasia Lazariuc (Republica Moldova)

“Mamă, mamă” (m: Marian Nistor) – i: Monica Anghel / Maria de Jesus (Suedia)

“Viaţă de artist” (m: George Natsis; t: Dan V. Dumitriu) – i: Angela Similea / Vania Kostova (Bulgaria)

“Visul” (m: Marius Dumitrescu) – i: Narcisa Bernard / Mariana Ţurcanu (Republica Moldova)

“Un buchet de dor” (m: Dan Dimitriu) – i: Marina Scupra / Caronne (Olanda)

 

Festivalul şi Concursul Internaţional de Muzică Uşoară BUCUREŞTI’92 (06 – 10 Mai 1992)

Începând cu această ediţie, festivalul a fost inclus în circuitul oficial FIDOF (Federaţia Internaţională de organizare a Festivalurilor).

Festivalul a beneficiat de promovare din partea Radio-Televiziunii Române şi a ziarului “Libertatea”.

În cadrul festivalului au oferit recitaluri mari artişti internaţionali (majoritatea pentru prima dată în România) precum: Boy George, La Toya Jackson, Bonnie Tyler, Sydney Youngblood, Technotronic.

Festivalul s-a desfăşurat în perioada 06-10 mai 1992, la Sala Palatului din Bucureşti.

Organizatorii festivalului au fost: Ministerul Culturii, prin Secretariatul Festivalurilor şi Concursurilor Internaţionale, Artexim (reprezentaţi de Mihai Constantinescu şi Radu Clondescu), Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor (prin Horia Moculescu).

Co-producători: Grupul de iniţiativă româno-italiană GIRI, firma “T.T.I.” (prin Jan Hilgen).

Prezentatori: Cristian Madolciu şi Greta Pope (care a prezentat în limba engleză)

Direcţia artistică: Constantin Duţu

Direcţia muzicală: Titus Munteanu

Scenografia: Vasile Rotaru

Director imagine TV şi lumini: Ovidiu Drugă

Maeştri de sunet: Alexandra Cepraga şi Paul Enigărescu. Aparatura de sunet a fost pusă la dispoziţie de Centru naţional de cultură “Tinerimea Romănă” (fostul Ansambul UTC).

Sponsori: Aeroportul “Otopeni”, Benneton, Burexim-Efes Pilsen, Clubul Sportiv “Steaua”, G. & G., Hotel “Intercontinental”, Marlboro, Mitsubishi-Panasonic, Polygram, Radio “NOVA 22”, Romagram (Joey de Alvare şi Geff Harisson), Romser S.A., SCOP, StiersCo.Ltd., “Şcoala superioară de ziaristică AZR-SSJ”, TAROM S.A., United Pacific Corporation- România S.A., Ziarul Libertatea.

Juriul Festivalului a fost internaţional. Toţi membrii juriului au fost afiliaţi FIDOF: Preşedinte: doamna Hamdeya Hamdy (purtător de cuvânt al TV Egipt şi delegat personal al lui Armanfo Moreno, secretar general al FIDOF). Membri ai juriului: Horia Moculescu – compozitor,  Vassil Papazov (Bulgaria) – director general al “Intersound” şi “Gama Music”, Figen Cakmak (Turcia) – director general al “MIM Koolektif Sirketi”, Werner Hammerle (Austria) – director al Music Media Management şi al Festivalului Internaţional de la Bregenz, Shay Hennesey (Irlanda) – director al K-Tel Ireland Ltd., Ştefan Kovacs (Suedia) – director general al MDJ Company, Dieter Liffers (Germania) – preşedinte al “Show Organisation GmbH”, Salvador Blanco (SUA) – de la “Telemundo-Miami”

Au susţinut recitaluri următorii artişti (în ordine alfabetică): Jefrey C., Johnny Caaldwell, Maria de Jesus, Elba, Toni Esposito, Boy George, Geff Harisson, La Toya Jackson, Giorgio Pretti, Bonnie Tyler, Sydney Youngblood, Technotronic.

În cadrul acestei ediţii, Secţiunea “Interpretare” a inclus şi solişti internaţionali. La “Interpretare” au mai fost propuşi Bogdan Bradu şi Geanina Olaru, dar aceştia nu au mai participat.

Piesele prezentate la secţiunea “Creaţie” au fost prezentate în două variante de interpretare. Piesele au fost interpretate în două variante diferite de către un interpret român şi un interpret străin.

PALMARES

 Concursul de Interpretare

 Premiul I

Mark Andrews (Austria)

Premiul II

Ozan Orhon (Turcia)

Premiul III

Barry Owen (Irlanda)

Concursul de Creaţie

Premiul I

“Spune-mi iubire” (m: Marius Ţeicu; t: Dan V. Dumitriu) – i: Adrian Daminescu / Giorgio Pretti (Brazilia)

Premiul II

“Nu pleca” (m: Marian Ionescu; t: Dragoş Bădoi) – i: Direcţia 5 / Johnny Caaldwell (SUA)

Premiul III

“E bine, bine” (m: Marcel Dragomir; t: George Ţărnea) – i: Mirabela Dauer / Andre Tangila Katompa (Zair)

Premiile juriului FIDOF au acordate pentru:

Organizatorii festivalului “Bucureşti’92”

Tânara interpretă Larisa (România)

Solistul Rodrigo Azagra Guina (Chile)

Premiul pentru cea mai bună orchestraţie a unei piese româneşti de către un orchestrator străin

Giorgio Pretti (Brazilia) pentru orchestraţia piesei “Spune-mi iubire” (m: Marius Ţeicu; t: Dan V. Dumitriu)

Premiul pentru cea mai bună interpretare a unei piese româneşti de către un solist străin

Elba (SUA)

Marele premiu al disculului pe anul 1991 oferit de casa de discuri “Electrecord”

Mădălina Manole pentru discul “Fată dragă”

La Concursul de interpretare au mai participat:

Elena Cârstea (România)

Daniela Degas (Italia)

Catherine E. (SUA)

Irene Oliveira Feraz (Brazilia)

Rodrigo Azagra Guina (Chile)

Krasimira Krasteva (Bulgaria)

Larisa (România)

Nadejda Radeva (Bulgaria)

Rik (Austria)

Playa Rouge (Germania)

Alan Roy Scott (SUA)

Reszo Soltesz (Ungaria)

Belen Thomas (Italia)

George Vendouzas (Grecia)

Giorgio Veronesi (Italia)

Roland Verstappen (Olanda)

Urs Werner (Elveţia)

La Concursul de creaţie au mai participat următoarele piese:

“Cât lumea de mare” (m: Dan Dimitriu; t: Carmen Aldea Vlad) – i: Marina Scupra / Elba (SUA)

“Dalai Lama” (m: Adrian Enescu; t: Angel Grigoriu) – i: Daniela Gyorfi / Belen Thomas (Italia)

“E târziu” (m: Marin Petrache Pechea; t: Eugen Rotaru) – i: Carmen Trandafir / Greta Pope (SUA)

“Ea ştie tot” (m: Ion Cristinoiu; t: Mihai Dumbravă) – i: Gabriel Cotabiţă / Geff Harrison (Marea Britanie)

“Iartă-mi iubirea” (m: Dani Constantin; t: Eugen Dumitru) – i: Doru Tufiş / Pierro Cotto (Italia)

“Iubirea noastră” (m: Radu Nistor; t: Luxa Ştefan Andreescu) – i:  Radu Nistor / Jefrey C (SUA)

“Mai cred în iubire” (m: Gerard Cadencian; t: Mihai Elekeş) – i: Liana Elekeş / Alan Roy Scott (SUA)

“O, iubire, nu pleca” (m: & t: Mihai Elekeş) – i: Georgeta Cernat / Caronne (Olanda)

“Ruga către ceas” (m: & t: Daniela Claudia Nacu) – i: Ovidiu Baciu / Mackie Sookermany (Trinidad & Tobago)

“Şi mama îmi spune” (m: Mihai Grigoriu; t: Romeo Iorgulescu) – i: Alina Coman / Beatrice Dali (Italia)

“Te voi aştepta” (m: Andrei Kerestely; t: Cătălin Cotrut) – i: Geanina Olaru / Maria de Jesus (Cuba)

 

Festivalul şi Concursul Internaţional de Muzică Uşoară BUCUREŞTI’93 (23 – 25 aprilie 1993)

Şi în această ediţie, festivalul a fost inclus în circuitul oficial FIDOF (Federaţia Internaţională de organizare a Festivalurilor).

În cadrul festivalului au oferit recitaluri mari artişti internaţionali (majoritatea pentru prima dată în România) precum: Shirley Bassey, Londonbeat, Jennifer Rush.

Festivalul s-a desfăşurat în perioada 23-25 aprilie 1993, la Sala Palatului din Bucureşti.

Festivalul s-a desfăşurat sub egida Ministerului Tineretului şi Sportului şi a Departamentului pentru Tineret.

Organizatorii festivalului au fost: Artexim şi Radioteleviziunea Română.

Scenografia: C. Rotaru şi C. Varlam.

Producător, regizor şi director artistic: Constantin Duţu.

Prezentatori: Iuliana Marciuc şi Gabriel Cotabiţă.

Acompaniament: Orchestra de Estradă a Radioteleviziunii Române. Dirijori: Ion Cristinoiu şi Ionel Tudor. A acompaniat grupul vocal “Choralis”, condus de Voicu Enăchescu.

Au susţinut recitaluri următorii artişti (în ordine alfabetică): Shirley Bassey, Direcţia 5, Londonbeat, Jennifer Rush, Laura Stoica.

Sonorizarea a fost asigurată de “Edgar Surin Music Production”.

Sponsori: Agenţia de publicitate Topaz, ARMUS – ROMUS, ASTRA Ploieşti, S.C. “Athenee Palace” S.A., CIPROM – Ploieşti, COMPET – Ploieşti, Concernul Valeologia, Cris Style, DAKINO Advertising, Edgar Surin Music Production, Casa de modă “Europa”, Horticola S.A., Il Buongustaio, Hotelul “Intercontinental – Bucureşti”, Lubrefin – Braşov, Oltcit – Craiova, Aeroportul Internaţional Otopeni, PECO S.A., PETROS – Ploieşti, Rokura Ltd., Romwool, Security Protocol Cobra S.R.L., SIBCO Ltd., SOFERT – Bacău, Compania “TAROM” S.A., Uzinexportimport.

Juriul Festivalului a fost internaţional. Toţi membrii juriului au fost afiliaţi FIDOF: Preşedinte onorific al juriului: Horia Andreescu – dirijor, director general al formaţiilor muzicale ale Radioteleviziunii Române. Membri ai juriului: Ray Davies (Marea Britanie) – compozitor, preşedinte al B.A.S.C.A. (Uniunea Compozitorilor din Londra), Vassil Papazov (Bulgaria) – General manager “Intersound”, Willy Viteka (Elveţia) – “Viteka Music & Publishing”, membru SUISA şi IFPI, Jurgen Wolter (Germania) – Pallas Group Worldwide, compozitor şi producător, Shaike Paikov (Israel) – compozitor şi producător, Paulus Gruzdys (Lituania) – director al “Vilnius Palace” şi “Vilnius Festival”, Jaques Van Dijl (Olanda) – preşedinte al “Peer Music Production”, Paulo Trindade (Portugalia) – EMI Songs Portugal, Vasile Veselovski (România) – compozitor, Rick Sanjek (SUA) – Preşedinte al “Country Music Television”, Pat Rodgers (SUA) – Preşedinte al “Nashville Songwriters”, Peter Panov (Suedia) – Producător, “Fun Show Productions”.    

Festivalul a beneficiat de câteva momente coregrafice şi de o prezentare de modă, realizată de Casa de Modă Europa.

În cadrul acestei ediţii, Secţiunea “Interpretare” a inclus şi solişti internaţionali.

Piesele prezentate la secţiunea “Creaţie” au fost prezentate în două variante de interpretare şi orchestraţie. Piesele au fost interpretate în două variante diferite de către un interpret român şi un interpret străin.

Spre deosebire de ediţiile precedente, concurenţii de la secţiunea “Interpretare” au cântat o piesă din repertoriu propriu şi una dintre cele selecţionate pentru secţiunea “Creaţie”.

Unul dintre momentele speciale ale festivalului a fost apariţia Silviei Dumitrescu, care, însărcinată în şapte luni, a interpretat, la secţiunea “Creaţie”, piesa “Uită-mă” de George Grigoriu.

Controversa cea mai mare a festivalului a fost acordarea Premiului I, piesei “Seducţie” (m: Marian Ionescu; t: Răzvan Mirică). Piesa nu a fost o primă audiţie absolută. Aceasta a fost inclusă pe discul “Seducţie” a formaţiei Direcţia 5, apărut pe 8 martie 1993 (cu două luni înainte de festival).

Din păcate, aceasta a fost ultima ediţie a Festivalului “Bucureşti”.

PALMARES

Concursul de Creaţie

Premiul I

“Seducţie” (m: Marian Ionescu; t: Răzvan Mirică) – i: Direcţia 5 / Arturas Blazukas (Lituania)

Premiul II

“Cum ai vrea să fiu” (m: Marius Dumitrescu; t: Aurel Storin) – i: Mona Roşoga / Annika Ljungberg (Suedia)

Premiul III

“De ce mi-e soarta rea?” (m: Viorel Gavrilă; t: Eugen Rotaru) – i: Aurelian Temişan / Tuba Onal (Turcia)

“Poate va veni” (m: George Natsis; t: Romeo Iorgulescu) – i: Adrian Daminescu

Concursul de Interpretare

Premiul I

Georgi Hristov (Bulgaria)

Premiul II

Corina Dogaru (România)

Premiul III

Alan Roy Scott (SUA)

Victy Silva (Marea Britanie)

Premiul pentru cea mai bună interpretare a unei piese româneşti de către un solist străin

Victy Silva (Marea Britanie) pentru piesa “Unde e viaţa” (Mihai Elekeş)

 Premiul pentru cea mai bună orchestraţie a unei piese româneşti de către un orchestrator străin

Nino Lepore (Italia) pentru piesa “Vino la mine” (Cornel Fugaru)

Premiul B.A.S.C.A. (Uniunea Compozitorilor din Londra) acordat de Ray Davies (preşedintele Uniunii) pentru cea mai creativă compoziţie din concurs

“Unde e viaţa” (m & t: Mihai Elekeş) – i: Georgeta Cernat / Victy Silva (Marea Britanie)

Premiul FIDOF pentru organizatorii festivalului “Bucureşti’93”

Domnului Constantin Duţu

Menţiunea FIDOF pentru cea mai tânără participantă

Kris Dayanti (18 ani) – Indonezia

La Concursul de creaţie au mai participat următoarele piese:

“Am vrut şi eu şi tu” (m: Horia Moculescu; t: Eugen Rotaru) – i: Aurelian Temişan / Lill Ferrys (Elveţia)

“Ca o balerină” (m: Petre Găluşanu; t: Andreea Andrei) – i: Cătălin Barbu / Wanja (Germania)

“Cine îşi vinde inima” (m: Jolt Kerestely; t: Dan V. Dumitriu) – i: Carmen Trandafir / Gitit Shoval (Israel)

“Din dragoste” (m: Cătălin Târcolea; t: Dumitru Popescu Chiselet) – i: Adrian Enache / Ana Liza (Olanda)

“Lume nevăzută” (m & t: Cristian Faur) – i: Cristian Faur / Alan Roy Scott (SUA)

“Nu vreau să te pierd” (m: Virgil Popescu; t: Angel Grigoriu) – i: Oana Sârbu / Kris Dayanty (Indonezia)

“Sandei” (m: Ion Cristinoiu; t: Romeo Iorgulescu) – i: Gabriel Popescu

“Tu eşti un manechin” (m: Doru Căplescu; t: Angel Grigoriu) – i: Daniela Gyorfi / Vikki Moss (Canada)

“Uită-mă” (m: George Grigoriu; t: Romeo Iorgulescu) – i: Silvia Dumitrescu / Georgi Hristov (Bulgaria)

“Vino la mine” (m: Cornel Fugaru; t: Mirela Voiculescu-Fugaru) – i: Loredana Groza / Michele Bavaro (Italia)

“Why” (m: Dan Iagnov; t: Joe de Alvare) – i: Geanina Olaru / Corina Dogaru 

La Concursul de interpretare au mai participat:

Michele Bavaro (Italia)

Arturas Blazukas (Lituania)

George Chapman (SUA)

Kris Dayanty (Indonezia)

Lill Ferrys (Elveţia)

Ana Liza (Olanda)

Annika Ljungberg (Suedia)

Vikki Moss (Canada)

Tuba Onal (Turcia)

Rossana (Italia)

Gitit Shoval (Israel)

Wanja (Germania)

 

 

MIRCEA NICOLAU           

Share This:

CITEȘTE ȘI

Leave a Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *