Talente pe banda rulanta la Botoșani în grupul Cheia Sol

larisa ailoaieMulţi copii din țară studiază muzica, sunt foarte talentaţi, au rezultate deosebite, dar puţini dintre ei ajung să fie descoperiţi cu adevărat. La Botoşani există o asociaţie care încearcă de  câţiva ani să promoveze tinerele talente ale oraşului. Și reușește!

Asociaţia culturală ,,Cheia Sol” a fost înfiinţată în 2008 de către Oana Puşcaşu, o tânără interpretă de muzică ușoară, cu premii la festivalurile din țară, dar care, de câțiva ani, și-a concentrat atenția asupra “piticilor” ei muzicali. Din dorinţa ei de a sprijini talentele botoşănene, copiii care s-au înscris în această asociaţie au devenit de-a lungul timpului cunoscuţi în oraș și sunt reuniți în grupul Cheia Sol.  Să-i cunoaștem și noi: Gabriel Şobachi, Ayleen Ivasciuc, Ana Lhea Arcalianu, Patricia Şovan, Ana Maria Apetrei şi Diana Mic sunt piticii grupului, Oana Tăbultoc, Alexandru Chiriac, Tudor Moldivanu, Izabela Pamparău, Andreea Prisacariu, Alexia Pughiuc, Larisa Ailoaie, Amalia Hrom şi Ştefana Tincu sunt juniorii grupului, iar Alexandra Mera, Ioana Mititelu, Costinel Bălan, Diana Cozma, Cosmina Cozma, Miruna Buză şi Perla Scripcariu sunt adolescenţii grupului.

diana micCei mai mulți au cucerit publicul, de-a lungul anilor, la festivalurile care au loc în ţară, dar şi la cele de peste graniţe. S-au clasat mereu pe podium, aducând bucurie și un puternic sentiment de mândrie localnicilor.  “Mamaia Copiilor”, Festivalul “Euroritm”, Festivalul “Verdinote” din Italia sunt doar cele mai recente concursuri la care copiii din grup s-au afirmat. Și aici merită să-i amintim pe Oana Tăbultoc, Gabriel Șobachi, Diana Mic (foto), Larisa Ailoaie (foto sus), Isabela Pamparău, Patricia Șovan sau Miruna Buză, care va reprezenta județul Botoșani, în toamnă, la Festivalul Verdinote .

11. Oana Tabultoc-Cheia Sol
Oana Tabultoc

Pe lângă concursurile sau festivalurile din țară, copiii și tinerii grupului participă şi la foarte multe spectacole. A devenit o obișnuință și o plăcere în același timp să-i vezi, vara, în parc, pe copiii din grupul Cheia Sol sau la  specacolele tematice de Crăciun, de ziua mamei, de ziua copilului, pline de culoare şi zâmbet. De 5 ani, copiii coordonați de profesoara Oana Pușcașu derulează proiectul “Vara în acorduri muzicale” cu sprijinul Primăriei și al Consiliului Local Botoșani, în cadrul căruia susțin spectacole în foișorul din parc și reușesc să adune în jurul lor mult public de fiecare dată. Și asta nu e ușor, când e vorba doar de niște copii! Mai nou, copiii au propria emisiune la o televiziune locală, așa încât, da, putem spune că sunt niște mici vedete ale orașului!

Noi le urăm mult succes copiilor din Asociaţia Culturală ,,Cheia Sol”, iar pe Oana Puşcaşu o felicităm pentru iniţiativa luată, pentru că vrea să ajute la naşterea noilor artişti ai țării.

Autor: Daria Ichim, 14 ani

Share This:

Leave a Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!