Soprana Angela Gheorghiu şi-a lansat oficial videoclipul şi piesa “Copacul”

Angela Gheorghiu - videoclip CopaculSoprana Angela Gheorghiu şi-a lansat ieri, oficial videoclipul şi piesa “Copacul” de Andrei Kerestely, în orchestraţia lui Steven Mercurio. Piesa a fost masterizată în celebrul studio Abbey Road din Londra.

Compusă de Zsolt Kerestely, piesa „Copacul” a fost interpretată iniţial de regretatul Aurelian Andreescu.

Înregistrarea muzicală a fost realizată în studioul Radio Romania cu Orchestra Naţională Radio, sub bagheta dirijorului Tiberiu Soare. Videoclipul se află deja pe canalul You Tube totalizând aproape 60 de mii de vizualizări, la numai o săptămână de la postare.

Videoclipul este regizat de Bobby Păunescu, iar imaginea este semnată de Viorel Sergovici.

“Am ales să lucrez cu Bobby Păunescu pentru că îmi place înclinarea sa desăvârşită către bun gust în film. Suntem amândoi onoraţi de această colaborare. În momentul în care mi-a promis că va face acest clip mai mult o scenă de film, l-am rugat să-l avem alături ca director de imagine  pe fiul reputatului Viorel Sergovici. Am lucrat mult cu tatăl său şi în ultimii ani am adorat ce a făcut Viorel Sergovici fiul atît de mult, încât nici eu şi nici Bobby nu ne puteam gândi la altcineva”, a spus Angela Gheorghiu.

Filmările s-au desfăşurat pe durata unei singure zile, însă echipa a lucrat câteva luni la conceptul videoclipului. “Atât Bobby, cât şi Viorel au venit foarte bine pregătiţi şi în ziua filmării totul a mers ca pe roate. Toată echipa a fost de nota 10 şi le mulţumesc pentru asta”, a explicat  soprana.

Ingineri de sunet: Andrei Barbu, Călin Ioachimescu

Producător executiv din partea Radio România: Oltea Şerban Parau

Coproducţie Fundaţia Angela Gheorghiu şi Radio România

Share This:

Leave a Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!