(Audio) Titus Andrei, de la înaintașii muzicii ușoare la folkul de azi: Doina Spătaru și Dan Manciulea

Clasici ai muzicii noastre ușoare care au continuat tradiția genului –  cum se exprima un specialist, ca o experiență în ascendență. Sunt mulți asemenea compozitori născuți în primele decenii ale secolului trecut care, preluând ceea ce menține și definește o cultură, au improvizat adevărate universuri muzicale, evident.

Venea pe lume în septembrie 1916. Aurel Giroveanu. De mic studiază pianul, începe să compună pentru formații de fanfară, se afirmă ca pianist cu orchestrele de succes ale vremii, este remarcat de înaintașii săi, Ion Vasileascu și Gherase Dendrino, compune vodeviluri, muzică de revistă, corală, multe cântece care s-au impus prin simplitate melodică, deseori inspirate din melosul popular.

Reamintesc „La hanul Ancuței”, „Am strâns toamnă după toamnă”, „În amurg”, „Unde ești fericirea mea?”, „După noapte vine zi” – melodii îndrăgite de marele public. Trebuie să spun că într-o perioadă, prin anii ’50, Aurel Giroveanu a condus redacția de muzică ușoară și populară, aici, la noi, la Radio România.

Ajung la ceea ce vom asculta astă seară. Fermecătorul tango „Nu mă mai despart de tine”. De bun augur pentru Doina Spătaru, pentru că debutează la Radio cu această piesă, câștigă concursul „Steaua fără nume”, 1969, Sala Radio și obține mențiunea speciala în ’70, la ediția a treia a Cerbului de aur. Încă ceva de menționat, modestia interpretei, opțiunea deliberată pentru discreție și ca o taină a ei: a iubi fără a cere nimic în schimb.

{Audio}

Orice ar fi, el muzica va iubi, nimic nu-l poate opri. Cântă și compune din 1994, când câștiga trofeul festivalului „Om bun”. Iubitor de muzică și poezie, cu spontaneitatea reflecțiunii – cum spunea George Călinescu – manifestând inspirație și pasiune, fostul ofițer de pompieri, Dan Manciulea din Râmnicu Sărat, acum, 56 de ani, căci despre el este vorba, își arată dintr-un început una dintre virtuțile sale, numindu-și albumul de început „Cântece sărate”. De fapt, muzică folk pe versurile a zece poeți din orașul natal. Multe, multe sunt premiile câștigate în anii ce au trecut cu aceeași trăire intensă pentru credință, suflet și iubire – cum spunea chiar el compozitorul, textierul, vocalistul și orchestratorul Dan Manciulea. Laureat la Ploiești, București, Brăila, „Om bun” – de mai multe ori,  Bruxelles – Primăvară românească 2018 ș.a.m.d. Albume – „Aproape perfect”,  „Țara hârtiilor”, „Am înfrânt” și anul acesta „Cântece de dor și zbor”. În două trei cuvinte, cantautorul își definește me sajul. Non multa, sed multum. Dan Manciulea

{Audio – Dan Manciulea }

{Audio }

Share This:

Leave a Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!