Trofeul festivalului Cununa Petrolului – Moreni a plecat la Galați

Festivalul Cununa Petrolului, ediția a XI-a- Moreni, 13-15 iunie 2019. Marele premiu al festivalului: Alexandra Serenada Sîrghi (Voces School Galați).

Premiile pe categorii:

A. Formații vocal-intrumentale:

Trofeul: Novus – Palatul Copiilor Tg Jiu

Premiul 1: Graphic – Palatul Copiilor Brașov

Premiul 2: All for one – Clubul Copiilor Tolplița

B. Secțiunea Creație “Ilie Micolov” (cu această denumire din 2019):

Premiul I: “Cu tăticul la plimbare” (m: Adrian Daminescu/ solistă: Antonia Carina Pavel )

Premiul II: “Dacă aș putea” (m: Adrian Ordean/solistă: Natalia Moise)

Premil III: “Alice în țara minunilor” (m: Maria Antonia Alexandru/solista: Maria Sara Comișan)

C. Secțiunea Mari șlagăre din istoria muzicii românești: 

Premiul 1: Antonia Carina Pavel – Brașov (A cântat: N-am noroc de Ion Cristinoiu/Mihai Dumbravă)

Premiul 2: Alexandra Sîrghi  – Galați (A cântat Tudore de Al. Mandy /idem) și Iulia Perpelea – București (a cântat Trăiesc de Marius Țeicu/Eugen Rotaru)

Premiul 3: Maria Ecaterina Ștefan – București (A cântat Tu, eu și-o umbrelă – Temistocle Popa/Mircea Block) și Bianca Solomon -Brașov (a cântat Inimă, nu fi de piatră de Edmond Deda/Henrri Negrin)

Premiul juriului: Denis Costea – Brașov (A cântat Ordinea de zi de George Nicolescu/Adrian Păunescu)

D. Secțiunea Muzică Ușoară- INTERPRETARE:

Trofeul: Alexandra Serenada Sîrghi- Galați

7-10 ani:

Premiul 1: Adnana Marina Mocanu – Galați, Miruna Teodora Ifrim – Panciu

Premiul 2: Antonia Carina Pavel – Brașov

Premiul 3: Radu Mihai Enache – București

11- 14 ani:

Premiul 1: Alexandra Ciubotaru – Tulcea

Premiul 2: Denis Costea – Brașov, Lorena Nicola Enache – Galați

Premiul 3:  Livia Pisăliță – Câmpina

Premiul juriului: Eduard Stoica – Ploiești

15- 19 ani:

Premiul 1. Iulia Perpelea – București

Premiul 2: Ionela Kelemen – Miercurea Ciuc, Miruna Mihai- Dorohoi

Premiul 3: Sorina Ioana Rucărean – Zărnești, Miruna Niculescu – Tg. Jiu

E. Secțiunea Muzică Populară- INTERPRETARE:

Trofeul: Teodor Gireadă Botoșani

7-10 ani:

Premiul 1: Ana Maria Mircea- Brăila

Premiul 2: Ioana Negrilă – Tîrgoviște

Premiul 3: Mădălina Coman- Slatina

11-14 ani:

Premiul 1: Andra Sabău- Oradea, Elisabeta Șeremet- Botoșani

Premiul 2: Rebeca Marin – Târgoviște, Amelia Olteanu -Slatina

Premiul 3: Răzvan Gabriel Gheorghe – București

15- 19 ani:

Premiul 1: Cosmina Sânziana Isăcescu- Suceava

Premiul 2: Mihai Enache – Botoșani

Premiul 3: Flavius Moraru – Moreni

 

Ateliere de lucru- Arte și tradiții populare: s-au evidențiat Școala gim Jean Bart- Suceava, Liceul Andrei Mureșanu- Brașov, Art Canto Morena – Moreni, Școala Gim. nr 1- Moreni.

Recitaluri: Dida Drăgan, Mioara Velicu, Tudor Turcu, Adrian Daminescu, Laurențiu Cazan, Corina Dragomir,  Daria Cojocaru (trofeul festivalului în 2018)

Director festival: Prof. Daniela Călineț Petre

 

 

 

 

Share This:

Leave a Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.